Stanisław Gomułka. Kaczyńskiego można przekonać do euro

W ciągu 5-10 lat Polska może pozostać jedynym w UE krajem bez wspólnej waluty. To oznacza daleko idącą marginalizację - mówi główny ekonomista BCC i członek krajowy PAN, w latach 1970-2005 wykładowca London School of Economics Stanisław Gomułka.

Aktualizacja: 02.01.2018 06:24 Publikacja: 01.01.2018 20:00

Stanisław Gomułka

Stanisław Gomułka

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Polacy odwrócili się od pomysłu przyjęcia wspólnej waluty. Blisko połowa ankietowanych uważa, że byłoby to złe, a tylko 14 proc. jest przeciwnego zdania - wynika z niedawnego badania Kantar Public. Co się dzieje?

Zmiana poglądów Polaków w tej kwestii wiąże się zapewne z tym, że przez ostatnie lata otrzymywali informacje o jakimś wielkim kryzysie strefy euro. Była to naturalna reakcja obronna: nie wchodzić tam, gdzie jest kryzys. Większość Polaków nie jest zorientowana, że po pierwsze to nie był kryzys strefy euro, a kilku jej krajów i nie dotyczył samej waluty, a po drugie, że po zmianach, które wprowadzono, strefa euro jest w kondycji lepszej niż przed kryzysem. Mamy opóźnienie w percepcji Polaków, którzy nie śledzą intensywnie tej dyskusji. Duży wpływ mają też negatywne wypowiedzi przedstawicieli władz, które przez ostatnie dwa lata wyraźnie zniechęcały do tego, by szybko przyjąć wspólną walutę. Co ciekawe, nie było też wyraźnego stanowiska negatywnego odnośnie samej idei. Słychać było: owszem wejdziemy, ale nie w najbliższej przyszłości, bo byłoby to szkodliwe. Rządzący nie zadbali o rzetelną informację.

Pozostało 87% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację