fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wywiady i rozmowy

Informatycy i programiści w mundurach

Roman Polkofot. Dominik Pisarek
Rozmowa z gen. Romanem Polko, byłym dowódcą GROM.

Jakie znaczenie dla armii mają rezerwy?

Wojskowe porzekadło mówi, że to one wygrywają wojny. Współczesne konflikty pokazują, że ważni są specjaliści z różnych dziedzin. Pożądany na polu walki jest człowiek z wojskowym doświadczeniem, który rozumie armię, a jednocześnie jest specjalistą.

Jakie zawody ceni się podczas rekrutacji do rezerw?

Wojna toczy się dziś także w cyberprzestrzeni, przyda się więc informatyk i programista. Sfera informacyjna również jest ważna. Dlatego pożądani są ludzie z dziennikarskim zacięciem, rozumiejący media, dobrze poruszający się w ich przestrzeni. Dzisiaj cywile mają wiele umiejętności, firmy spedycyjne biją na głowę wojskowe elementy logistyczne.

Nasze rezerwy są nowoczesne?

Niektóre stare dokumenty powinny trafić do kosza. Kiedy Radosław Sikorski został szefem MON, dał generałom smartfony, przez które się z nimi komunikował. Dla wielu z nich okazało się to za trudne.

Rozmawiałem kiedyś z rezerwistą – dyrektorem dużej firmy IT. Powiedział, że mogli postrzelać tylko dzięki jednemu porucznikowi, oprócz tego nic nie robili. Dobrze, że powołuje się rezerwistów. Pytanie, jak będą traktowani.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA