fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory do PE

Trwa walka o głosy najmłodszych wyborców

Fotorzepa/ Marcin Łobaczewski
Konkursy, quizy, specjalne publikacje czy lekcje w tramwaju – miasta próbują zachęcić młodzież do udziału w eurowyborach.

W poniedziałek na warszawskie tory będzie wyjeżdżał specjalny tramwaj. Będą się w nim odbywały lekcje oraz rozmowy o Unii Europejskiej i zbliżających się wyborach.

– Zachęcamy młodych warszawiaków, aby 26 maja oddali głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego – mówi Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej stołecznego ratusza.

Władze Warszawy przygotowały też materiał edukacyjny dotyczący zbliżających się wyborów. Za pośrednictwem broszury młodzi ludzie dowiedzą się m.in., kogo wybieramy w wyborach, jakie są kompetencje posłanek i posłów, co to jest Parlament i Unia Europejska, na co przeznaczane są środki z funduszy unijnych.

Obszar Metropolitalny Gdańsk–Gdynia–Sopot zaprasza młodzież w wieku 14–21 lat do udziału w konkursie „Weź zagłosuj" na kampanię zachęcającą do udziału w wyborach do PE. Nagroda to m.in. dwumiesięczna podróż kolejowa po Europie czy wycieczka do Brukseli.

Akcję „Weź zagłosuj" wspiera również Kraków. –Znaczenie tych wyborów wciąż nie jest należycie doceniane. Świadczy o tym chociażby niska frekwencja podczas ostatniego głosowania w 2014 r., kiedy wyniosła niecałe 24 proc. – tłumaczą tamtejsi urzędnicy.

Akcje namawiające do głosowania przeprowadza również sama młodzież. Radni Młodzieżowej Rady Miasta Dzierzgoń przeprowadzili kampanię profrekwencyjną. Pytali mieszkańców miasta na ulicy, czy wezmą udział w wyborach. „Tak" odpowiedziało 53 proc. osób.

Z kolei w Międzyrzecu Podlaskim Młodzieżowa Rada zorganizowała quiz wiedzy o Unii Europejskiej. Wzięły w nim udział drużyny złożone z uczniów szkół z Międzyrzeca Podlaskiego, Białej Podlaskiej i Terespola. Chcieli w ten sposób zainteresować młodych, którzy niechętnie uczestniczą w wyborach.

O tym, że wybory europejskie są ważne, przekonują włodarze miast. – Miliardy z unijnego budżetu to wielkie inwestycje, jak druga linia metra, oczyszczalnia Czajka czy Centrum Nauki Kopernik – podsumowuje Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA