fbTrack
REKLAMA

Wojsko

Nie żyje generał broni Edward Pietrzyk

Fotorzepa, Jakub Ostałowski
Zmarł generał Edward Pietrzyk, były dowódca Wojsk Lądowych. Miał 71 lat.

Edward Pietrzyk ukończył Wydział Elektromechaniczny Wojskowej Akademii Technicznej im. gen. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie, Wojskową Akademię Artylerii ZSRR oraz Akademię Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych ZSRR.

Karierę wojskową rozpoczął od objęcia funkcji dowódcy plutonu w 2 Pomorskiej Brygadzie Artylerii w Choszcznie. Był także m.in. doradcą szefa Wojsk Rakietowych i Artylerii MON oraz szefem Sztabu 23 Brygady Artylerii Armat w Zgorzelcu.

W 1991 roku rozpoczął służbę w Sztabie Generalnym WP. Będąc generałem dywizji objął stanowisko pełnomocnika ministra obrony narodowej ds. utworzenia Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. Po wejściu Polski do NATO został zastępcą dowódcy tego związku operacyjnego.

Kierował Wojskami Lądowymi w latach 2000-2006. W latach 2007-2008 był ambasadorem nadzwyczajnym w Iraku. Po zamachu w Bagdadzie, gdzie został poważnie ranny, objął stanowisko ambasadora w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej.

Generał Edward Pietrzyk zostanie pochowany na warszawskich Powązkach.

"Doskonały dowódca i sztabowiec. Cześć Jego Pamięci" - wspomina generała były szef BBN Stanisław Koziej.

"Zmarł generał broni Edward Pietrzyk, były dowódca wojsk lądowych, ambasador RP w Iraku i KRLD, wybitny oficer, dyplomata. Poznaliśmy się w 1998 r. gdy tworzył Korpus Północno-Wschodni w Szczecinie. Znakomity partner do długich rozmów o Polsce i Wojsku Polskim. Cześć Jego Pamięci!" - napisał były szef MON Tomasz Siemoniak.

Źródło: Defence24
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA