fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Węgiel

Kolejna próba odwołania prezeski węglowej spółki

JSW
Bloomberg
W piątek kolejny raz zbierze się rada nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej, by podjąć decyzję o składzie zarządu – wynika z informacji „Rzeczpospolitej".

Do zmian we władzach największego w Unii Europejskiej producenta węgla koksowego i koksu miało dojść już w ubiegłym tygodniu, kiedy to rada nadzorcza spotkała się w przyspieszonym terminie. Wówczas jednak żadne decyzje nie zapadły. Nasze źródła informują, że rada zapoznała się z opiniami członków zarządu na temat współpracy z prezes Barbarą Piontek. Ostateczne decyzje odłożyła jednak, czekając na rozstrzygnięcia weekendowego kongresu PiS. Kolejne posiedzenie już w piątek i według naszych informacji może dojść do odwołania nie tylko prezes JSW, ale nawet całego zarządu. Decyzje personalne ważyć się jednak będą do ostatniej chwili.

Na odwołanie Piontek i wiceprezesa ds. rozwoju Tomasza Dudy naciskają górnicze związki zawodowe. Związkowcy wystosowali pismo w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego. Zażądali zmian nie tylko w zarządzie, ale też w radzie nadzorczej. Piontek nie brakuje również przeciwników wśród menedżerów jastrzębskiej spółki. Nie mniej istotne są aspiracje lokalnych polityków. Piontek ma poparcie polityczne premiera Morawieckiego i europosłanki Izabeli Kloc. Jednak w obliczu ścierających się wpływów lokalnych frakcji PiS to może okazać się niewystarczające.

Z naszych informacji wynika, że od tygodni trwają poszukiwania nowego sternika dla JSW. Propozycję objęcia stanowiska prezesa miał dostać m.in. prof. Stanisław Prusek, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa, który zasiada też w radzie nadzorczej JSW. Możliwe jest, że to właśnie on zostanie oddelegowany do pełnienia obowiązków prezesa spółki do momentu wyłonienia nowego szefa w konkursie – jeśli faktycznie dojdzie do roszad kadrowych na piątkowym posiedzeniu rady nadzorczej.

JSW stoi obecnie przed szansą poprawy wyników finansowych, co związane jest ze znakomitą koniunkturą na rynku stali. Rośnie popyt na wyroby stalowe, a wraz z nim popyt na surowce do ich produkcji – koks i węgiel koksowy. To podbija ceny tych surowców. – Obecny poziom światowych cen węgla koksowego, surowca kluczowego do produkcji stali, gwarantuje nam rentowną działalność JSW w III kwartale tego roku – podkreśla Barbara Piontek, prezes JSW.

Zaznacza jednak, że analitycy nie są zgodni co do trwałości takiego trendu, wskazując na zapowiadany wzrost podaży węgla oraz przewidywane ograniczenia produkcji stali w Chinach. Część ekspertów przekonuje jednak, że problemy podażowe szybko nie ustąpią i wysokie ceny utrzymają się przez dłuższy czas.

– Zawarte przez JSW kontrakty w pełni pokrywają nasze zdolności produkcyjne, co pozwala wykorzystać cały nasz potencjał – zaznacza Piontek. W I kwartale węglowa spółka zanotowała 179,2 mln zł straty netto.

Jeśli Barbara Piontek straci stanowisko, byłaby to już kolejna w ostatnim czasie dymisja w branży energetyczno-górniczej spowodowana naciskami polityków i związków zawodowych. Polityczna miotła dosięgnęła już Wiolettę Czemiel-Grzybowską, która została odwołana ze stanowiska prezesa PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna – kluczowej spółki dla PGE, która skupia wszystkie jej elektrownie i kopalnie węgla brunatnego. Niedługo potem rezygnację z funkcji prezesa Tauronu złożył Paweł Strączyński. Zostanie on jednak w fotelu szefa katowickiego koncernu do 21 lipca. W kuluarach mówi się o tym, że zastąpić go może jeden z lokalnych działaczy PiS.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA