fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sądzie i urzędzie

Najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom w 2020 r. w Warszawie

Dzieci
Adobe Stock
Jak najchętniej rodzice z Warszawy nazywali swoje pociechy w 2020 r.? Pierwszą piątkę dziewczęcych i chłopięcych imiona zdradził warszawski urząd.

- Zofia, Julia i Hanna oraz Jan, Franciszek i Antoni to najpopularniejsze imiona, które rodzice z @warszawa nadawali swoim dzieciom w 2020 roku. 4302 - tyle pociech urodziło się o takich imionach. Tuż za podium znaleźli się: Zuzanna i Alicja oraz Aleksander i Stanisław - napisała na twitterze Karolina Gałecka rzecznik prasowy stołecznego urzędu.

Jak wybory warszawskich rodziców wypadają na tle kraju? Z danych przedstawionych przez ministerstwo cyfryzacji wynika, że w pierwszym półroczu 2020 r. wśród córek królowały Julie (3649 dziewczynek), Zuzanny (3639) oraz Zofie (3588). Tuż poza podium znalazła się Hanna (3364) oraz Maja (3244).

W pierwszych 6. miesiącach ubiegłego roku synów najchętniej nazywano imieniem: Antoni (4037), Jan (3823) oraz Jakub (3614). Aleksander (3541) i Franciszek (3499) znaleźli się kolejno na 4. i 5. miejscu.

Mało popularne imiona

Niektórzy rodzice szukają jednak wśród imion mało popularnych. W pierwszej połowie 2020 r. do takich imion żeńskich należały: Rebeka, Lotta i Soraja, Żywia. Rzadko w tym samym zestawieniu wśród chłopców wybierano m. in. Zbyszka, Zygfryda, Tobiasa, Tymura czy Platona. Resort cyfryzacji nie ujawnia, jakie imiona zostały nadane tylko jednemu dziecku z uwagi na ochronę danych osobowych.

Pamiętajmy, że imię nie może być ośmieszające ani nieprzyzwoite. Nie może być też zgłoszone w formie zdrobniałej. Dozwolone jest nadawanie nie więcej niż dwóch imion urzędowych. Dziecko można nazwać imieniem obcym bez względu na obywatelstwo i narodowość rodziców. Powinno ono jednak wskazywać na płeć.

Dla przykładu w ubiegłym roku katowiccy urzędnicy musieli odmówić nadania imienia żeńskiego Toshiba oraz męskiego Sosnowiec.

Wejdź na dane.gov.pl

Aktualne oraz wcześniejsze bazy imion nadawanych dzieciom można znaleźć pod adresem dane.gov.pl. Ze strony można pobrać pliki imion wybieranych w konkretnych latach z uwzględnieniem województw. Co ciekawe można tam wyszukać statystyki dotyczące drugich imion nadawanych dzieciom w Polsce. Udostępnione tam dane są bezpłatne.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA