fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sądzie i urzędzie

CEPiK: 900 tys. pojazdów zarejestrowanych w pół roku

Adobe Stock/MC
Mamy nowy raport z CEPIK! W pierwszych sześciu miesiącach tego roku Polacy zarejestrowali ponad 900 tysięcy pojazdów. To nie tylko samochody, ale i motory, a nawet… trolejbusy.
Czy 900 tysięcy to dużo? To tak jakby nowe pojazdy zarejestrowała połowa mieszkańców Warszawy lub wszyscy mieszkańcy Wrocławia, Zabrza, Inowrocławia i Brwinowa razem wzięci. Czyli dużo.

Nie taki CEPiK straszny...

Zacznijmy od tego, czym jest CEPIK. To Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców. To tam (a dokładnie do jednej z części tej bazy – Centralnej Ewidencji Pojazdów) trafia wszystko, co rejestrują kierowcy, a co później rusza na polskie drogi.
 

- CEPiK to - wbrew temu z czym się wielu kojarzy – system stworzony nie tylko dla urzędników, ale przede wszystkim dla kierowców. To nie tylko kompendium wiedzy o zarejestrowanych w Polsce pojazdach, ale i podstawa jednych z najpopularniejszych e-usług – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Dzięki CEPiK powstały takie e-usługi jak Historia Pojazdu, czy Bezpieczny Autobus. Obie biją rekordy popularności. Od początku stycznia do końca czerwca Polacy ponad 428 tysięcy razy - skorzystali z e-usługi Bezpieczny Autobus, a historię pojazdu sprawdzali… ponad 68 milionów razy - dodaje szef MC.

Gdyby nie CEPiK nie byłoby też możliwe np. zniesienie obowiązku wożenia przez kierowców dowodów rejestracyjnych. Od 1 października 2018 r. nie musimy ich mieć przy sobie - policjanci mają dostęp do CEPiK i mogą w niej sprawdzić wszystko od ręki.

Na początku 2020 r. zniesiony zostanie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. Jak to możliwe? Policjanci będą mogli potwierdzić uprawnienia kierowcy na podstawie bezpośredniego wglądu do… CEPiK.

Firmowa Warszawa

Wróćmy jednak do raportu. Sprawdziliśmy, gdzie w ostatnim półroczu zarejestrowano najwięcej pojazdów.

Ogłaszamy wyniki - pierwsze miejsce zajmuje Warszawa.

To tam zarejestrowano najwięcej, bo aż 61 560 pojazdów. A to oznacza, że mieszkańcy stolicy każdego miesiąca rejestrowali ponad 10 200 pojazdów. A jakie to były pojazdy? Przede wszystkim… firmowe (42 960). Prywatnie warszawiacy zarejestrowali w ostatnim półroczu 18 600 środków lokomocji.

Drugie miejsce – Kraków. Zgłoszono tam prawie trzy razy mniej pojazdów, niż w Warszawie (21 825). W tym przypadku proporcje między prywatnymi i firmowymi autami są niemal równe - 11 195 to pojazdy firmowe, a 10 630 prywatne.

Mieszkańcy Poznania nabyli i zgłosili 21 738 pojazdów – 13 813 firmowych i 7925 prywatnych. Na drogach Wrocławia w ostatnim półroczu przybyło 18 858 pojazdów, z czego 11 633 są własnością firm, a 7 225 to własność prywatna.

Topowa dwudziestka

W naszym TOP 20 miast, gdzie w trakcie ostatnich sześciu miesięcy zarejestrowano najwięcej pojazdów, znalazły się także m.in. Radom i Częstochowa. Tamtejsi mieszkańcy częściej zgłaszali pojazdy prywatne, niż firmowe.
W Radomiu – zarejestrowano w sumie 5308 pojazdów (1639 firmowych i 3669 prywatnych). W Częstochowie – 5154 (1664 firmowych i 3490 prywatnych).

A jak to jest z tymi wspomnianymi na początku motocyklami i trolejbusami? W tej chwili możemy zdradzić tylko tyle: w ostatnim półroczu zarejestrowano w Polsce 16 trolejbusów i ponad 50 tysięcy motocykli, w tym… 3 Sokoły. Więcej szczegółów wkrótce.

Źródło: MC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA