fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W kancelariach

Prof. Eligiusz Krześniak nowym arbitrem CAS

Eligiusz Krześniak
materiały prasowe
Prof. Eligiusz Krześniak, partner zarządzający warszawskiego biura globalnej kancelarii prawnej Squire Patton Boggs został nominowany na arbitra Trybunału Arbitrażowego do Spraw Sportu w Lozannie, w Szwajcarii (CAS). W ponad trzydziestoletniej historii tej instytucji na liście jej arbitrów znalazło się jedynie pięciu Polaków.

Trybunał Arbitrażowy do spraw Sportu(CAS) jest międzynarodowym sądem arbitrażowym, który orzeka jako najwyższa instancja w sporach z dziedziny sportu z całego świata. CAS powstał przy Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim w 1984, jednak już w 1994 roku uniezależnił się organizacyjnie i finansowo od MKOl. CAS orzeka w sprawach poddanych mu pod jurysdykcję przez międzynarodowe federacje sportowe oraz narodowe komitety olimpijskie. W praktyce wszystkie międzynarodowe federacje sportowe w sportach olimpijskich oraz wiele w sportach nieolimpijskich uznaje CAS za ostateczną instancję odwoławczą w sporach z udziałem sportowców, klubów sportowych oraz innych osób i podmiotów związanych ze sportem zawodowym i amatorskim. Spory są rozstrzygane poprzez arbitraż lub mediację. CAS cieszy się niekwestionowanym autorytetem w środowisku sportowym a jego orzeczenia w istotny sposób wpływają na kształtowanie prawa sportowego– wśród najgłośniejszych spraw można wymienić te związane z Floydem Landisem, amerykańskim kolarzem szosowym; Oscarem Pistoriusem, południowoamerykańskim lekkoatletą; Alberto Contadorem, hiszpańskim kolarzem szosowym czy Michelem Platinim, byłym Przewodniczącym UEFA i Seppem Blatterem, byłym Przewodniczącym FIFA. W ciągu ponad 30 lat działalności CAS rozpatrzył ponad pięć tysięcy spraw. W samym 2017 roku zarejestrowano 572 nowych spraw.

Lista arbitrów liczy około czterystu osób z całego świata –profesorów prawa oraz wybitnych praktyków z zakresu prawa sportowego i arbitrażu. Równolegle z powołaniem prof. Krześniaka Międzynarodowa Rada Arbitrażowa do Spraw Sportu (ICAS) wskazała na arbitra CAS także, między innymi, medalistę olimpijskiego, byłego hokeistę, Kanadyjczyka Daniela Ratushny'ego. Sam prof. Krześniak jest znany m.in. jako arbiter Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej, Sądu Arbitrażowego przy Konfederacji Lewiatan oraz przewodniczący Komisji Dyscyplinarno-Regulaminowej Polskiego Związku Golfa.

Źródło: informacja prasowa
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA