fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Urzędnicy

Co czwarty członek rządu dostanie 100 proc. podwyżkę

Mateusz Morawiecki
Fotorzepa/Jakub Czermiński
Co czwarty członek rządu dostanie 100 proc. podwyżkę. To element trwającej wciąż rekonstrukcji rządu i nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej, która w ekspresowym tempie przechodzi właśnie przez Sejm - informuje portal Onet.pl.

Jak podaje Onet.pl wśród znowelizowanych przepisów znajduje się istotna zmiana związana z podsekretarzami stanu. To obok sekretarzy stanu inni zastępcy ministrów, określani wiceministrami.

Podsekretarze stanu nie mogą łączyć swojej funkcji ze sprawowaniem mandatu parlamentarzysty. Sekretarze - mogą.

Teraz rząd chce, aby podsekretarze stali się profesjonalistami w swoim fachu i weszli do kategorii wyższych stanowisk służby cywilnej, czyli korpusu urzędników, których jedną z cech wymaganych przez konstytucję jest apolityczność - nieangażowanie się w żadną działalność polityczną, także związaną z przynależnością do partii.

Szkopuł w tym, że obecni podsekretarze — w większości politycy — nie stracą stanowisk. Warunkiem jest dostosowanie się do wymagań związanych z przynależnością w służbie cywilnej.

W ciągu miesiąca muszą zrezygnować z członkostwa w partii, związkach zawodowych oraz zarządach i radach nadzorczych spółek.

Rząd liczy obecnie 27 podsekretarzy stanu. Praktyka jest taka, że często zostają nimi osoby, które mają za sobą karierę polityczną. Albo po prostu przepadli w wyborach. W debacie publicznej występują także jako czynni politycy, a nie bezstronni urzędnicy.

Onet zwraca uwagę, że pomysł nie jest nowy. Pojawił się w 2018 r., ale upadł przez ujawnienie procederu nagród wypłacanych w rządzie Beaty Szydło. I wtedy, i teraz wzbudza kontrowersje także z powodu wyższych pensji w służbie cywilnej.

O przemycaniu podwyżek w nowych przepisach mówi poseł Lewicy Wiesław Szczepański. – Pan minister Dworczyk na początku nie chciał powiedzieć, ile będą od teraz zarabiać podsekretarze stanu. W końcu ujawnił, że chodzi o kwoty rzędu 16 tys. zł plus dodatki. Czyli ostatecznie będzie to ok. 20 tys. zł. – mówi Onetowi Szczepański.

Obecnie średnia pensja podsekretarza stanu to ok. 10 tys. zł.

Źródło: Onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA