fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Uchodźcy

Morze Śródziemne: U wybrzeży Libii uratowano 81 migrantów. Próbom przepraw sprzyja muzułmańskie święto

AFP
Francuskie organizacje charytatywne SOS Mediterranean i Lekarze Bez Granic poinformowały o uratowaniu w niedzielę kolejnych 81 migrantów u wybrzeży Libii, którzy dołączyli do 130 innych osób na pokładzie statku Ocean Viking.

Młodzi mężczyźni, głównie Sudańczycy, którzy wypłynęli z Libii późną sobotą w niebieskim gumowym pontonie, klaskali i wiwatowali, gdy statek pojawił się w zasięgu ich wzroku - podaje reporter agencji AFP.

Statek, zarządzany wspólnie przez SOS Mediterranean i Lekarzy Bez granic, patroluje wody międzynarodowe około 50 mil morskich od Trypolisu.

- Jesteśmy jedyni w okolicy, libijska straż przybrzeżna nie reaguje na zagrożone jednostki migrantów - powiedział Nicholas Romaniuk, koordynator SOS ds. śródziemnomorskich poszukiwań i ratownictwa.

Tymczasem statek Open Arms, obsługiwany na tym samym obszarze przez hiszpańską organizację charytatywną Proactiva, ma już na swoim pokładzie 160 migrantów, z których 121 znajduje się na jednostce już od 10 dni, czekając na wyrażenie gotowości na ich przyjęcie przez któreś państwo UE.

Romaniuk ocenił, że dobre w tym momencie warunki pogodowe prawdopodobnie zachęcą do jeszcze większej liczby przepraw z libijskich wybrzeży. Kolejną zachętą jest rozpoczęte w niedzielę trzydniowe święto Id al-Adha, które może zmniejszyć obecność służb patrolujących libijskie plaże.

Źródło: rp.pl/ AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA