fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia

Co piąty Polak nie ma żadnej polisy dobrowolnej

Polacy najchętniej ubezpieczają mieszkania oraz swoje życie.
Blisko 80 proc. Polaków korzysta z dobrowolnych ubezpieczeń – wynika z najnowszego badania PAYBACK Opinion Poll.
Do najpopularniejszych polis należą ubezpieczenia domu/mieszkania (88 proc). Zakup własnych czterech kątów jest najczęstszym powodem rozpoczęcia opłacania składek (36 proc.), natomiast co czwarta osoba ubezpiecza mieszkanie ze względu na wymagania bankowe związane z kredytem hipotecznym. Składka roczna ubezpieczenia w przypadku największej grupy Polaków (43 proc) wynosi 150-300 zł.
Chętnie kupujemy też polisy na życie (77 proc.) oraz ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (64 proc). Miesięczny koszt ubezpieczenia na życie waha się najczęściej w granicach 40-80 zł. Dla osób niekorzystających z ubezpieczenia na życie główną barierą jest cena, choć pogląd ten zależy od wieku. Millennialsi uważają, że są zbyt młodzi, by martwić się takimi rzeczami.
Dużo mniej popularne wśród Polaków jest dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Opłaca je niespełna 40 proc. ankietowanych. Chętniej korzystają z niego ludzie młodzi. Pozostałe osoby uważają, że ubezpieczenie przysługujące im dzięki odprowadzaniu składek do ZUS-u jest dla nich wystarczające.
Nie doceniamy tez polis turystycznych. Kupuje je zaledwie blisko połowa respondentów. Ponad 40 proc. osób decyduje się na zakup polisy tylko przed wyjazdami zagranicznymi, niezależnie od długości ich trwania, a blisko 30 proc. ankietowanych kupuje je przy okazji wszystkich krajowych i zagranicznych wyjazdów zarówno tych dłuższych, jak i krótszych.
Mniejszą wagę do polis przywiązują młodsze osoby – millennialsi, urodzeni po 1985 r. – tylko 65 proc spośród nich opłaca składki dobrowolnych ubezpieczeń. Najchętniej ubezpieczają oni sprzęt RTV/AGD oraz telefon.
Polacy wydają się być podzieleni w swoim nastawieniu do ubezpieczeń. Blisko 40 proc. z nich wychodzi z założenia, że należy się ubezpieczać, ponieważ nigdy nie wiadomo, co się wydarzy. Ponad 20 proc. ankietowanych podkreśla, że kupując ubezpieczenie myśli nie tylko o sobie, ale przede wszystkim o zabezpieczeniu swojej rodziny. Z drugiej strony prawie 30 proc. osób zapytanych przez PAYBACK twierdzi, że ceny ubezpieczeń są nieadekwatne do wypłacanych odszkodowań, a co piąty ankietowany uważa, że trudno uzyskać odszkodowanie od ubezpieczyciela.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA