fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Transport

Na autostradach A2 i A4 drogowcy rozpoczynają remonty

Fotorzepa, Roman Bosiacki Roman Bosiacki
Tuż po majówce rozpoczyna się remont płatnej autostrady A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem. Wymieniana będzie nawierzchnia, która jest już eksploatowana przez 10 lat.

W pierwszej kolejności prace prowadzone będą na jezdni w kierunku Katowic, na odcinku pomiędzy placem poboru opłat w Balicach, a węzłem Rudno.

Według zarządzającej płatnym odcinkiem spółki Stalexport Autostrada Małopolska (SAM), prace mają być tak prowadzone, by były jak najmniej uciążliwe dla kierowców.

- Każdy z dwunastu remontowanych odcinków jezdni będzie stosunkowo krótki, a przez cały okres trwania remontu zachowamy dwa pasy ruchu w każdym kierunku – mówi Rafał Czechowski, rzecznik prasowy SAM.

Wyjątek stanowić będą około dwudniowe okresy związane z montażem lub demontażem stalowych barier bezpieczeństwa, rozdzielających przeciwne kierunki. Taki system organizacji prac i ruchu był testowany przy prowadzeniu inwestycji w 2014 i w 2015 roku.

- Jest to rozwiązanie optymalne z punktu widzenia płynności przejazdu – dodaje Czechowski.

Gdy na jezdni w kierunku Katowic jeden pas ruchu będzie remontowany, drugi będzie przejezdny. Na jezdni do Krakowa będą dwa pasy ruchu w kierunku Krakowa i jeden pas w kierunku Katowic. Podobna organizacja ruchu ma obowiązywać, kiedy wykonawca robót przeniesie się na drugą jezdnię autostrady, co zaplanowano na 11 czerwca. Na remontowanym odcinku od 4 maja wprowadzone zostanie ograniczenie prędkości do 80 kilometrów na godzinę.

Remont obu jezdni pomiędzy zakończy się 22 lipca. Na czas Światowych Dni Młodzieży prace zostaną przerwane. 2 sierpnia rozpocznie się wymiana nawierzchni na odcinku pomiędzy węzłami Jeleń i Balin, na jezdni w kierunku Katowic. O kolejnych etapach remontu kierowcy mają być sukcesywnie informowani. Wykonawcą wartego 40,2 mln zł kontraktu na wymianę 60 kilometrów nawierzchni autostrady A4 Katowice-Kraków jest konsorcjum spółek z grupy Pavimental. Całość prac ma się zakończyć w listopadzie 2017 roku.

To kolejny remont, jaki rusza na autostradach. Na autostradzie A2 drogowcy rozpoczęli remont odcinka o długości 13 kilometrów pomiędzy węzłami Konin Wschód i Koło. Wymieniana jest nawierzchnia ścieralna trasy. W pierwszej kolejności remontowana jest jezdnia w kierunku Warszawy a następnie w kierunku Poznania. Ruch na odcinku objętym pracami odbywa się jedną jezdnią. Utrudnienia mają potrwać do końca roku szkolnego. Roboty wykonuje Stabag. Mają kosztować 17 mln złotych.

Ruszył także remont opolskiego odcinka autostrady A4, który zrealizuje Skanska. Obejmie on fragment jezdni w kierunku Wrocławia od węzła Brzeg do węzła Opole Zachód. To około 28 kilometrów trasy. Rozpoczęcie prac planowane jest na poniedziałek 4 kwietnia w godzinach przedpołudniowych. Roboty drogowe na opolskim odcinku A4 zaplanowane zostały do 30 czerwca 2016 r. Gdyby pogoda nie pozwoliła zakończyć remontu przed wakacjami, prace zostaną wstrzymane i dokończone we wrześniu. Prace podzielono na 4 etapy. Kolejno z ruchu wyłączane będą odcinki o długości od 6,5 do 9,3 kilometra. Ruch w obu kierunkach będzie się wówczas odbywał drugą jezdnią. Wszędzie tam, gdzie będą prowadzone prace jak również na odcinkach jezdni poprzedzających zwężenia, wprowadzone zostaną ograniczenia prędkości. Tegoroczny remont opolskiej autostrady jest czwartym z rzędu, licząc od 2013 roku. Po jego zakończeniu nowa nawierzchnia będzie już na połowie całego opolskiego odcinka trasy.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA