fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Transport

InPost wart 36 mld zł? Spółka idzie na giełdę za granicą

Paczkomat InPost
Fotorzepa/ Urszula Lesman
Założona przez znanego biznesmena Rafała Brzoskę firma kurierska, właściciel potężnej sieci 10 tys. paczkomatów, może ponownie pojawić się na parkiecie. InPost, który do 2017 r. obecny był na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, teraz celuje emisję papierów za granicą.

Amerykański inwestor w spółce, fundusz Advent International, przygotowuje się do sprzedaży polskiego operatora. Jak podaje Reuters, kluczową opcją braną pod uwagę jest debiut na giełdzie w Amsterdamie. To tam firma Brzoski miałaby mieć szansę uzyskać najwyższą wycenę. Agencja podaje, że pierwsza oferta publiczna (IPO) miałaby nastąpić już na początku przyszłego roku (prawdopodobnie jeszcze w styczniu), a wycena spółki miałaby sięgać od 31 do niemal 36 mld zł. Inną, wciąż aktualną opcją, pozostaje sprzedaż bezpośrednia InPostu.

Koordynatorami całego procesu mają być Citi, Goldman Sachs i JP Morgan, a wspomagają je Barclays, ABN Amro, Jefferies i BNP Paribas. Reuters powołuje się na własne anonimowe źródła. Banki, a także fundusze Advent i CVC odmówiły jednak komentarza. Ten drugi jest wymieniany w gronie potencjalnych kupców InPostu. Podobnie jak takie firmy private equity, jak Hellman & Friedman i Silver Lake.

Advent International zdecydował się na sprzedaż operatora paczkomatów, bo chce wykorzystać panujący w e-handlu boom oraz rosnący udział automatów do odbioru paczek w rynku KEP (kurier, ekspres, paczka). InPost mocno zyskuje na tym trendzie. Reuters podaje, że oczekiwany zysk tej firmy przed uwzględnieniem odsetek, podatków i amortyzacji (EBITDA) w 2021 r. może sięgnąć nawet 380 mln euro.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA