fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Transport drogowy

#RZECZoBIZNESIE: Lech Kaniuk: Za 10 lat wszystkie taksówki będą elektryczne

tv.rp.pl
Stacje ładowania trochę nas hamują przed wpuszczeniem dużej liczby elektrycznych samochodów – mówi Lech Kaniuk, prezes iTaxi, gość programu Pawła Rożyńskiego.

Gość przyznał, że przyszłość motoryzacji to elektryczne samochody, też w taksówkach.

- Na razie na ulicach pojawiła się pierwsza Tesla. Mamy też kilkadziesiąt Nissanów Leaf. W Polsce jeździ ok. 50 samochodów elektrycznych jako taxi. Docelowo, za 8-10 lat, wszystkie taksówki będą elektryczne – prognozował Kaniuk.

Tłumaczył, że ekonomika na taksówce już zaczyna być bardziej opłacalna w samochodzie elektrycznym niż spalinowym. - Za 2 lata elektryki na taksówki będą się bardziej opłacały – mówił.

Kaniuk zaznaczył, że te samochody są ciche i nie mają biegów, więc bardzo płynnie jeżdżą. - Doznania z takiej jazdy są dużo bardziej przyjemniejsze – ocenił.

Zaznaczył, że Polska nie jest tu pionierem. - Nadganiamy inne kraje. W Szwecji, Norwegii, Szwajcarii czy Holandii Tesla w taksi jest już normą – podał.

Gość podkreślił, że stacje ładowania trochę nas hamują przed wpuszczeniem dużej liczby takich samochodów. - Być może sami zainwestujemy w stacje w kluczowych miejscach dla taksówek – zdradził.

Kaniuk zaznaczył, ze iTaxi nie gra na podobnych zasadach rynkowych co Uber. - Oni idą w jak najtańsze usługi. Zbijają ceny, jakość też jest coraz słabsza. Bardziej rywalizują z metrem. My idziemy w biznes i jakość – mówił.

- Robimy coraz więcej usług dla biznesu. Od samochodów i floty, do tego jak się rozliczamy, po integrację w systemach księgowych. Firmy kończą leasingi samochodów już nie udostępniają samochodu dla pracownika, tylko taksi. Po zakończonym kursie w iTaxi można zaznaczyć na który projekt był kurs. Skraca to znacznie czas rozliczeń w księgowości – tłumaczył.

Kaniuk wyliczył, że zasięg iTaxi sięga 150 miast w Polsce. Obsługuje je 10 tys. samochodów. Wiele samochodów jeździ dla korporacji taksówkarskich. My jesteśmy tylko platformą do zamawiania – podał.

Na całym świecie miliardy dolarów są inwestowane w ten segment.

- W aplikacje inwestują spółki technologiczne i każdy duży producent samochodowy. Oni widzą, że przestaniemy kupować samochody, bo w mieście można poruszać się taksówkami, skorzystać z car sharingu, a pojechać na wakacje wynajmując samochód – tłumaczył.

iTaxi w Polsce staje się liderem w segmencie biznesowym. - Ciągle pracujemy nad jakością naszej floty i dostępnością. Chcemy też wejść w lotniska i dworce - mówił Kaniuk.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA