fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Wszyscy znali Bohdana Butenkę

Bohdan Butenko (1931–2019)
Rzeczpospolita, Dominik Pisarek
Kultowy rysownik, który stworzył Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara, zmarł w wieku 88 lat. Na jego ilustracjach wychowało się kilka pokoleń Polaków.

Był także grafikiem, autorem komiksów, scenarzystą, scenografem dla Kabaretu Starszych Panów, projektantem lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych, autorem ilustracji do ponad 200 książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

W 1955 roku ukończył ASP w pracowni Jana Marcina Szancera i w tym też roku rozpoczął pracę w wydawnictwie Nasza Księgarnia. Współpracował potem z wieloma wydawcami oraz czasopismami dla dzieci i młodzieży: „Misiem", „Płomyczkiem", „Płomykiem", „Świerszczykiem".

Własne postacie i ich przygody wymyślał zgodnie z dewizą Georges'a Braque'a, „który mówił, że jeśli chce mieć jakiś obraz, to go sobie maluje. Ze mną jest podobnie – kiedy mam pomysł na jakieś ilustracje, a nie mam tekstu, to go piszę" – opowiadał w wywiadzie dla „Plusa Minusa" z 2017 roku.

O sukcesie, jaki odniósł, zdecydowało poczucie humoru i niepowtarzalna kreska. Podobno, gdy powstawały filmy według książek przez niego ilustrowanych, reżyserzy szukali odtwórców ról według narysowanych przez Butenkę postaci, jak na przykład Konrad Nałęcki w filmach „Mniejszy szuka dużego" czy w „I ty zostaniesz Indianinem".

Gapiszona powołał do życia w 1958 roku, początkowo rysując go na szklanych taflach na żywo w telewizji. Potem w „Misiu" zaczął pojawiać się w serii kolorowych ilustracji. Przygody Gapiszona zrobiły karierę w Polsce i za granicą. Na ich podstawie realizowano też wielokrotnie filmy animowane. Butenko kontynuował wymyślanie nowych historii bohatera jeszcze po 2000 roku.

Serię z Kwapiszonem, wpadającym w nieustanne tarapaty, wydawała Nasza Księgarnia w latach 1976–1981. Hipopotama Gucia i psa Cezara stworzył pod koniec lat 60. dla „Świerszczyka". Na podstawie ich przygód TVP zrealizowała popularną 10- odcinkową dobranockę ze scenografią artysty. W 2011 roku wydawnictwo Dwie Siostry wydało przygody Gucia i Cezara zebrane w jednej książce.

Znakomite ilustracje Bohdan Butenko stworzył także do książek innych autorów, m.in. „Cyryl, gdzie jesteś?" Wiktora Woroszylskiego, „Sposób na Alcybiadesa" i „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa" Edmunda Niziurskiego, według których powstał też telewizyjny serial, czy „Wakacje z duchami" Adama Bahdaja.

Książki z jego rysunkami wielokrotnie zdobywały tytuł Najpiękniejszej Książki Roku przyznawany przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek oraz tytuł Książki Roku. Bohdan Butenko był także kawalerem Orderu Uśmiechu.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA