fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Nie żyje Alicja Wahl

Alicja Wahl
Alicja Wahl (1932-2020)
Fotorzepa/Radek Pasterski
Zmarła Alicja Wahl, malarka, rysowniczka, ilustratorka, scenografka, animatorka życia artystycznego Warszawy i założycielka jednej z pierwszych prywatnych galerii sztuki w Polsce. Miała 88 lat.

Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1952–1957, na wydziale malarstwa, w pracowni i pod kierunkiem prof. Eugeniusza Eibischa. Aneks do dyplomu przygotowała w Zakładzie Ceramiki ASP w roku 1958, w pracowni profesor Wandy Golakowskiej. Studia w Warszawskiej ASP odbywała równolegle z siostrą bliźniaczką Bożeną Wahl. Od roku 1961 artystki wystawiały wspólnie; na pierwszej wystawie w Galerii Krzywe Koło – ceramikę, potem na kolejnych, rysunek i malarstwo. 

W latach 70. siostry Wahl współpracowały z tygodnikiem „Kultura” i z wydawnictwami jako rysowniczki i ilustratorki. Zasłynęły brawurowymi rysunkami wykonanymi do dzieł literackich Homera, Cervantesa, Prousta, Kafki, Lampedusy, Witkacego, Głowackiego i innych. Rysunki, przedstawiające autorskie wizje symboli zawartych w literaturze, były wystawiane w galeriach Paryża, Nowego Jorku, Sztokholmu i Berlina. Recenzenci zwracali uwagę na specyficzny warsztat niepodlegający wpływom i manieryzmowi.

W 1979 roku Alicja Wahl otworzyła autorską galerię sztuki w Warszawie na Żoliborzu, jedną z pierwszych prywatnych placówek tego typu w Polsce. Galeria WAHL specjalizowała się w prezentowaniu artystów hołdujących szeroko pojmowanej stylistyce i poetyce surrealizmu oraz ekspresyjnej i metaforycznej figuracji.

Ambicją Alicji Wahl było skupienie wokół galerii najwybitniejszych polskich malarzy, rzeźbiarzy i grafików. W żoliborskiej Galerii A.B. Wahl wystawiali między innymi: Jan Lebenstein, Jan Tarasin, Franciszek Starowieyski, Tadeusz Brzozowski, Zdzisław Beksiński, Tadeusz Dominik, Jacek Sienicki, Teresa Pągowska czy Jacek Waltoś. Galeria Wahl była też swoistym warszawskim salonem, przez który przewijali się także pisarze, artyści teatru i filmu oraz dyplomaci.

Prace Alicja Wahl znajdują się m. in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Kielcach.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA