Sztuka

Alternatywny magazyn artystyczny ponad podziałami

Andrzej Tobis, Tablica, tarcza z koszem z cyklu A-Z (Gabloty edukacyjne)
materiały prasowe
Międzynarodowy Kolektyw Sputnik Photos nie tylko zajmuje się fotografią, ale proponuje również nowe inicjatywy artystyczno-wydawnicze.

Kolektyw Sputnik Photos chce powrócić do idei zinu - alternatywnego magazynu tworzonego przez artystów. Zin jest rodzajem pisma tworzonego przez miłośników konkretnego tematu. Wydawane są one własnym nakładem, zwykle nieregularnie. Jako wydawnictwa niezależne zazwyczaj dystrybuowane są w niewielkiej ilości, od kilku do kilkuset egzemplarzy.

Do stworzenia zina Sputnik Photos zaprosił ludzi pióra, a w przestrzeni miejskiej oddał głos artystom wizualnym. Pierwszy numer zina Kolektywu Sputnik Photos - „Strony”, poświęcony będzie ekologii i środowisku.

Artyści Kolektywu Sputnik Photos postanowili wydać magazyn dlatego, że wciąż szukają języka, który pozwoli wyrazić ich stosunek do współczesności i chcą „mówić” do odbiorcy nie tylko językiem fotografii. 

Zaproszeni do współpracy ludzie pióra piszą o tym, co ich inspiruje, martwi i niepokoi: o drzewach, nie tylko tych z Puszczy Białowieskiej, o ptakach, również tych, których już nie ma, gdyż nie przetrwały w naszym świecie, o zanieczyszczeniu środowiska i codziennych drobnych działaniach, które na to środowisko mają wpływ, o zmianach klimatu oraz o tym, czy zatrzymanie efektu cieplarnianego jest jeszcze możliwe. 

Wśród autorów pierwszego numeru pod redakcją Olgi Gitkiewicz znajdą się między innymi Aneta Prymaka-Oniszk, Marta Sapała, Jacek Karczewski, Filip Springer, a także autor komiksów Jacek Frąś. 

Dopełnieniem każdego numeru „Stron” będą billboardy przedstawiające prace artystów wizualnych, które pojawią się w przestrzeni miejskiej. Czterech z nich będzie mogło w tej formie odnieść się do tematu przewodniego każdego z wydanych numerów. Przy pierwszym numerze będą to Joanna Rajkowska, Michał Frydrych, Andrzej Tobis oraz Diana Lelonek.

Kolektyw Sputnik Photos powstał w 2006 roku. Tworzą go fotografowie z różnych krajów: Andrej Balco, Jan Brykczyński, Rafał Milach, Agnieszka Rayss, Andrei Liankevich, Justyna Mielnikiewicz i Filip Singer. Artystów łączy wspólne doświadczenie czasu transformacji oraz chęć opowiadania o swoim regionie. Członkowie kolektywu to doświadczeni oraz nagradzani na całym świecie fotografowie, laureaci prestiżowych konkursów, takich jak między innymi World Press Photo czy Pictures of the Year International. Przez niemal 10 lat swojej działalności kolektyw zorganizował kilkadziesiąt wystaw fotograficznych na całym świecie, prezentując swoje prace w galeriach, muzeach oraz na festiwalach fotograficznych.

W roku 2017 zin „Strony” ukaże się trzy razy, a każdemu numerowi towarzyszyć będzie debata z jego twórcami. 

Pierwsza z debat, a jednocześnie premiera pierwszego numeru „Stron” odbędzie 1 lipca w Barze Studio o godzinie 17:00. 

Kolejne numery zina w limitowanym nakładzie dostępne będą w internecie, na stronach www.sputnikphotos.com, ISSU, ziny.pl oraz w wybranych warszawskich klubokawiarniach.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL