Sztuka

Barwy i emocje kadrów Alexa Webba

Alex
Od 23 czerwca w Leica 6x7 Gallery Warszawa oglądać można unikatowe fotografie Alexa Webba, jednego z najbardziej znanych fotografów słynnej agencji Magnum Photos.

Wystawa „Wybór” jest doskonałą okazją do zapoznania się z bogatym dorobkiem Alexa Webba jego niemal trzydziestoletniej pracy.

Wyraziste, pełne koloru kadry powstawały na ulicach Indii, Grecji, Grenady, Haiti, Kuby oraz Meksyku. Zdjęcia wykonane w dwóch ostatnich miejscach są jednocześnie tematem książek artysty („La Calle” i „Violet Isle”), które powstały w wyniku współpracy z żoną Webba, Rebeką Norris.

Fotografie Alexa Webba są unikalne nie tylko ze względu na talent fotograficzny artysty, ale także dzięki jego umiejętności uwieczniania w kadrach enigmatycznych i paradoksalnych sytuacji. Momenty, które udało mu się uchwycić są komentarzem do sytuacji politycznej lub gospodarczej kraju, w którym fotografuje. Wiele z prac Webba jest na tyle interesujących i trafnych, że aż trudno uwierzyć, iż nie były one inscenizowane.

Sam Alex Webb proces swojej pracy opisuje jako ciężki, żmudny i nie raz nie przynoszący oczekiwanych efektów.  - Większość czasu spędzam spacerując ulicami z aparatem, prowadzony intuicją kieruję obiektyw na wybrane miejsca. Jedynie czasem bogowie fotografii są mi przychylni i pozwalają natknąć się na wyjątkowy moment  – mówi Webb.

Galeria Leica 6x7 Gallery Warszawa zaprezentuje fotografie z lat 80. i 90. XX wieku oraz na początku XXI wieku. Wszystkie z prac wykonane zostały aparatem Leica M, który jest jednym z ulubionych narzędzi pracy Alexa Webba.

Alex Webb urodził się w San Francisco w 1952 roku. Fotografią interesował się od najmłodszych lat. Studiował literaturę i historię na Harvardzie, oraz fotografię na Apeiron Photo Workshop w Millerton w Nowym Jorku. Od roku 1979 jest członkiem słynnej agencji Magnum, którą założyli między innymi Robert Capa, Henri Cartier-Bresson oraz George Rodger. Na początku swojej kariery Webb pracował w technice czarno-białej, portretując społeczny pejzaż Ameryki. Jego kadry były dowcipne i ironiczne, ale brakowało w nich ładunku emocjonalnego. Dopiero wyjazd na Haiti w 1975 roku zmienił jego podejście. Chcąc uwiecznić tamtejszą kulturę, dla której kolor jest jednym z podstawowych środków ekspresji, zdecydował się porzucić czarno-białe kadry. Ten krok był znaczący dla wypracowania jego rozpoznawalnego stylu, łączącego barwne zdjęcia, spojrzenie dokumentalisty oraz indywidualną perspektywę.

Innymi cechami charakterystycznymi dla prac Webba są precyzyjna, geometryczna kompozycja kadrów, gra punktami światła i cienia oraz operowanie kilkoma planami tak, że każdy z nich zawiera istotną treść.

Wystawę „Wybór” Alexa Webba oglądać można do 20 sierpnia w Leica 6x7 Gallery Warszawa przy ulicy Mysiej 3 w Warszawie.

Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL