fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Plakat walczy o prawa kobiet

materiały
W Muzeum Plakatu w Wilanowie oglądać można wystawę „Prawa kobiet = Prawa człowieka. Plakaty na temat nierównych praw obu płci, przemocy i dyskryminacji”.

W ostatnim czasie temat praw kobiet powrócił do debaty publicznej. Odbywają się marsze, manifestacje i dyskusje dotyczące wolności kobiety we współczesnym społeczeństwie.
„Prawa kobiet = Prawa człowieka” to nie tylko trafny tytuł wystawy plakatów dotyczących obrony praw kobiet, ale także sformułowanie używane przez ruchy na rzecz praw kobiet.

Nierówne traktowanie obu płci wciąż jest głęboko zakorzenione społeczeństwie. Kobiety w niektórych miejscach na świecie w dalszym ciągu są ofiarami segregacji zawodowej oraz różnic płacowych. Często odmawia im się także dostępu do podstawowej edukacji oraz opieki zdrowotnej, cierpią z powodu przemocy i padają ofiarami dyskryminacji przy podejmowaniu istotnych decyzji politycznych. W wielu kulturach patriarchalnych kobieca seksualność jest również determinowana przez mężczyzn.

Wystawa w Wilanowie prezentuje plakaty projektowane zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Ma nagłośnić temat dyskryminacji płciowej oraz pomóc zrozumieć, że w procesie ochrony praw człowieka istotną rolę odgrywać powinien obywatel.

Prace pokazane na wystawie propagują równouprawnienie kobiet oraz ich uczestnictwo w życiu społecznym. Za razem kwestionują również normy religijne oraz kulturowe, a także postawy patriarchalne, które ograniczają kobietom szansę na pełny rozwój.

Plakaty zaprojektowane zostały tak, aby wzbudzać u odbiorcy poczucie współodpowiedzialności oraz chęć rzucenia wyzwania panującym stereotypom i postawom w temacie dyskryminacji. Mają również nakłonić do walki z nierównym traktowaniem kobiet, ale także mężczyzn. Ich celem jest wywołanie dyskomfortu, skłonienie do refleksji i empatii.

Projekt zainicjowany został przez uznaną projektantkę, emerytowaną wykładowczynię Massachusetts College of Art and Design w Bostonie, Profesor Elizabeth Resnick, która jest także kuratorką wystawy. Resnick do ekspozycji włączyła plakaty z całego świata, które dotykają współczesnych problemów kobiet.

Jak twierdzi kurator Muzeum Plakatu w Wilanowie Mariusz Knorowski „wystawa wnosi do debaty o prawach kobiet nie tylko istotny wkład jako ilustracja tematu, ale także pozwala ocenić skalę zjawiska poprzez język sztuki”. – „Wybór prac unaocznia środki ekspresji i skuteczność ich perswazji za pomocą sugestywnych obrazów, wolnych od zakamuflowanych aluzji” - dodaje i podkreśla, że niezależnie od oceny organizatorów, stają się one dokumentalnym opisem „pola walki” i stanowią integralną część społecznej ikonosfery.

Kuratorzy zaznaczają, że na wystawie znalazły się zarówno najnowsze plakaty, opowiadające o wydarzeniach ostatniego roku, plakaty komentujące problematykę przemocy w rodzinie z początku XXI wieku, ale także kanoniczna praca Romana Cieślewicza „Kobieta jest przyszłością Europy” z 1978 roku. Z uwagi na różne kręgi kulturowe, z których pochodzą projekty, różnią się one poruszaną problematyką, wszystkie zaskakują jednak aktualnością.

Prezentowane na wystawie prace operują również różnymi estetykami oraz technikami współczesnego plakatu, podkreślając jak istotną rolę we współczesnym społeczeństwie informacyjnym zajmuje język komunikacji wizualnej oraz projektowanie.

Wystawę „Prawa kobiet = Prawa człowieka. Plakaty na temat nierównych praw obu płci, przemocy i dyskryminacji” oglądać można w Galerii Format B2 - Muzeum Plakatu w Wilanowie do 30 lipca.

Więcej informacji na stronie www.postermuseum.pl

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA