Reklama
Rozwiń

Michał Szułdrzyński: Fake newsy, dezinformacja i spóźnione żale postmodernistów

Zaskoczył mnie amerykański znajomy. Pod niebiosa zaczął wychwalać obowiązujące w Polsce przepisy dotyczące 24-godzinnego postępowania sądowego w trybie wyborczym. – To genialne narzędzie. Problemem dzisiejszej demokracji są fake newsy i manipulacja. A u was w prawie istnieje bardzo prosty mechanizm, który pozwala w najgorętszym politycznie momencie, czyli w czasie kampanii wyborczej, zmusić sąd do tego, by ustalił, jak jest naprawdę, nakazać sprostowanie fałszywej informacji oraz zakazać dalszego jej rozpowszechniania. W dobie całkowitej dezinformacji takie przepisy są niezwykle potrzebne – entuzjamował się zapalony liberał.

Aktualizacja: 18.05.2019 07:58 Publikacja: 17.05.2019 17:00

Michał Szułdrzyński: Fake newsy, dezinformacja i spóźnione żale postmodernistów

Foto: Fotorzepa, Robert Zienkiewicz

Sporo już napisano o tym, w jaki sposób media – szczególnie te społecznościowe – przyczyniają się do dezinformacji. Wiemy też doskonale, że prócz rodzimej propagandy związanej z działaniem machin politycznych swoje dokłada również ta rosyjska, która wykorzysta każdą okazję do tego, by siać zamęt. Warto jednak na problem popatrzeć od strony bardziej filozoficznej. Doszło bowiem do niezwykle ciekawego odwrócenia stanowisk.

Ostatnio filozof Dariusz Karłowicz przypomniał mi, że w latach 90. i na początku XXI w. liberałowie i lewica wrogo patrzyli na pojęcie prawdy. Ileż wtedy razy słyszeliśmy, że roszczenie prawdy to prosta droga do totalitaryzmu. Prawda mogła być co najwyżej względna, każdy miał mieć swoją, ale prawda absolutna to już prawie absolutyzm, ograniczenie wolności, intelektualny i polityczny gwałt.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
Jan Rulewski: Elity stały się ministrantami w kościele Leszka Balcerowicza
Plus Minus
Kto zapewni Polsce parasol nuklearny? Ekspert z Francji wylewa kubeł zimnej wody
Plus Minus
Trzęśli amerykańską polityką, potem ruch MAGA zepchnął ich w cień. Wracają
Plus Minus
Antropolog kultury: Pozorna moc obrazów trzyma się mocno
Plus Minus
Mariusz Cieślik: Dwie nowe ekranizacje „Lalki” Bolesława Prusa? O dwie za dużo