fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Głośny protest w Skopje

Premier Macedonii Nikoła Gruewski
Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication
Stukając w garnki, używając syren i gwizdków, przeciwnicy premiera Gruewskiego przeszli w środę ulicami Skopje.

Marsz rozpoczął się po południu przed siedzibą macedońskiego rządu, a zakończył się w pobliżu rezydencji Gruewskiego. Tysiące demonstrantów, którzy wykorzystywali wszystko co robi hałas, domagało się ustąpienia premiera. Tłum porównywał Gruewskiego do rumuńskiego dyktatora Nicolae Ceauşescu.

Manifestację zorganizowało ponad 80 organizacji pod jedną wspólną nazwą - Obywatele dla Macedonii.

Należy przypomnieć, że ubiegłotygodniowe rozmowy w międzynarodowym gronie, mimo, iż strony przystąpiły do nich z dużymi nadziejami, nie przyniosły przełomu dla pogrążonej w kryzysie politycznym Macedonii. Była to już piąta tura rozmów.

Uczestnicy spotkania w Skopje wyznaczyli kolejny termin rozmów. 29 czerwca tematem spotkania będzie prawdopodobnie idea powołania rządu przejściowego. Przywódcy polityczni Macedonii, w tym premier Gruewski oraz lider opozycji Zaew, potwierdzili w piątek wynegocjowaną 2 czerwca przez komisarza UE Johannesa Hahna decyzję o przedterminowych wyborach.

Warto zaznaczyć, że poprzednie rozmowy Gruewskiego i Zaewa w Brukseli, nie doprowadziły do porozumienia właśnie w sprawie utworzenia rządu przejściowego.

Komisarz Hahn powiedział wówczas dziennikarzom, że spotkanie zakończyło się bez osiągnięcia porozumienia, po ponad 12 godzinach rozmów za zamkniętymi drzwiami. Hanh tydzień wcześniej w Skopje współnegocjował wspomniany już sukces zapowiedzi przedterminowych wyborów, co jeszcze kilka tygodni temu strona rządowa z premierem Gruewskim na czele stanowczo odrzucała.

Trzeba podkreślić, że pierwsze spotkanie zorganizowane zostało pod presją wspólnoty międzynarodowej, tuż po zbrojnych starciach w miejscowości Kumanowo. Unia Europejska wyraziła zaniepokojenie kształtem dialogu politycznego w Macedonii już na początku roku i wezwała siły polityczne do wycofania się z dalszego eskalowania konfliktu.

Lider macedońskiej opozycji Zoran Zaew jest bowiem oskarżony o próbę zamachu stanu we współpracy z zagranicznym wywiadem. Zaew także opublikował nagrania z podsłuchów, na których słychać, jak członkowie rządu i służb specjalnych ustalają wyniki przyszłych rozpraw oraz nominacje sędziowskie.

Według Zorana Zaewa, premier Gruewski i szef kontrwywiadu mieli również nielegalnie podsłuchiwać ponad 20 tys. osób nie tylko ze świata polityki, ale także dziennikarzy, osoby duchowne oraz przedstawicieli mniejszości etnicznych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA