fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Konstantynopol nadał autokefalię ukraińskiej Cerkwi. Moskwa protestuje

Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I oraz metropolita kijowski i całej Ukrainy Epifaniusz
AFP
Decyzję podpisał w Stambule w sobotę patriarcha konstantynopolitański Bartłomiej I. Odznaczył też medalem prezydenta Ukrainy Petra Poroszenko.

W sobotę do Konstantynopola udali prezydent Ukrainy Petro Poroszenko z małżonką, kilku członków ukraińskiego rządu, przewodniczący Rady Najwyższej Andrij Parubij, były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko oraz zwierzchnik utworzonej niedawno Prawosławnej Cerkwi Ukrainy metropolita Epifaniusza.

Ukraińskie media podają, że w ich obecności patriarcha Bartłomiej I (duchowo przewodniczy prawosławnym na świecie) podpisał tomos, czyli decyzję o nadaniu autokefalii (niezależności) ukraińskiej Cerkwi. Następnie zwierzchnik Patriarchatu Konstantynopolitańskiego odznaczył prezydenta Poroszenkę medalem Panagia Pammakaristos. Z kolei ukraiński przywódca odznaczył Bartłomieja I orderem "Za zasługi" I stopnia, jednym z najwyższych ukraińskich odznaczeń państwowych.

Czytaj także: Polska Cerkiew po stronie Moskwy

Metropolita Epifaniusz otrzyma tomos z rąk Bartłomieja I podczas wspólnej niedzielnej mszy. Następnie decyzja o autokefalii zostanie pokazana wiernym  w Soborze Mądrości Bożej w Kijowie, tego dnia prawosławni na całym świecie będą obchodzili Boże Narodzenie.

Komentując doniesienia z Konstantynopola przedstawiciel Patriarchatu Moskiewskiego ks. Aleksandr Wołkow stwierdził, że sobotnia decyzja Konstantynopola "to ostateczna kapitulacja Bartłomieja i jego zwolenników". - Dzisiaj patriarcha Bartłomiej ostatecznie oderwał się od światowego prawosławia, dołączył do rozłamców - oświadczył przedstawiciel Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.

15 grudnia w Kijowie odbył się sobór w trakcie którego zjednoczyły się Ukraińska Prawosławna Cerkiew Patriarchatu Kijowskiego (UPC KP) oraz Ukraiński Autokefaliczny Kościół Prawosławny (UAKP). Największą pod względem ilości parafii pozostaje wciąż Ukraińska Prawosławna Cerkiew Patriarchatu Moskiewskiego (UPC MP), która zarządza najważniejszymi ukraińskimi świątyniami: Ławrą Peczerską w Kijowie oraz Ławrą Poczajowską na Wołyniu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA