fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Rakiety Kim Dzong Una przeleciały nad Japonią

Kim Dzong Un
AFP
Dziś ok. 9 miejscowego czasu Korea Północna wystrzeliła kilka rakiet krótkiego zasięgu. Pociski przeleciały od 70 do 200 km i wpadły do oceanu, przelatując nad północnym terytorium Japonii.

O wystrzeleniu północnokoreańskich rakiet poinformowało Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Korei Płd., na podstawie analiz przeprowadzonych wraz z oficerami z USA.

Rzeczniczka prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina poinformowała, że wiadomość o teście jest skrupulatnie sprawdzana.

Japonia z kolei poinformowała, że trajektoria lotu pocisków była kontrolowana i nie zdecydowano się na ich zestrzelenie. Premier Japonii wydał oświadczenie w którym zapewnia, że władze zrobią wszystko, by obronić obywateli Japonii.

W komunikacie rządowym zaznaczono, że północnokoreańskie rakiety nie naruszyły strefy ekonomicznej Japonii, oraz że nie powstała sytuacja w jakikolwiek sposób zagrażająca bezpieczeństwu państwa.

Jest to jednak pierwszy przypadek, w którym pociski przeleciały nad terytorium Japonii. Dotychczas zdarzało się, że Korea Płn. kierowała swoje rakiety w stronę tego kraju, ale zwykle wpadały one do Morza Japońskiego.

W kontekście testu balistycznego agencje przypominają fiasko rozmów między Pjongjangiem i Waszyngtonem oraz pierwsze w historii spotkanie Kim Dzong Una z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, który wielokrotnie deklarował chęć mediacji w sprawie rozmów dotyczących denuklearyzacji Korei Północnej.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA