fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Polska chemia daje zarobić

Bloomberg
Grupa Azoty i Synthos trafiły do pierwszej dziesiątki globalnego rankingu firm chemicznych, na których akcjonariusze zarobili najwięcej.

The Boston Consulting Group (BCG) przeanalizował niemal 150 największych spółek chemicznych na świecie. Aby zmierzyć całkowity wzrost wartości tych firm dla akcjonariuszy, autorzy raportu wzięli pod uwagę wyceny akcji oraz wartość wypłaconych dywidend. Badany okres obejmował lata 2010–2014. Okazało się, że w pierwszej dziesiątce znalazły się dwie polskie firmy – nawozowa Grupa Azoty i produkujący kauczuki Synthos, które zdeklasowały takich globalnych gigantów, jak BASF czy Yara.

Przepis na sukces

Jak przekonują eksperci, o wzroście wartości i piątym miejscu Grupy Azoty w rankingu zadecydował wyraźny wzrost jej przychodów w ostatnich pięciu latach. – To w dużej mierze efekt powiększenia grupy kapitałowej o kolejne nawozowe spółki, ale też zwiększenia skali produkcji w poszczególnych zakładach, np. amoniaku w Policach – wyjaśnia Marcin Jędrzejewski, dyrektor w zespole doradztwa dla sektora przemysłowego BCG. W efekcie notowania kontrolowanej przez Skarb Pań...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA