fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Rośnie eksport paliw z USA

Bloomberg
Amerykanie eksportują już dziennie 4,1 mln ton produktów naftowych. Najwięcej kupuje Afryka, Ameryka Płd i Europa Wschodnia.

Podczas pierwszych czterech miesięcy amerykański eksport produktów naftowych zwiększył się o 0,5 mln baryłek/dzień (bd), do średnio 4,1 mln bd, podała agencja IEA. W 2014 r. dzienny eksport wynosił 3,83 mln baryłek.

Jeżeli spojrzeć na mapę, to najwięcej eksportują stany położone nad Zatoką Meksykańską (2,9 mln bd). Stamtąd pochodzi najwięcej sprzedanego za granicę paliwa lotniczego, destylatów i benzyn. Eksport tych produktów z tego obszaru zwiększył się w 2015 r. o 40 proc.

Najbardziej rośnie eksport amerykańskiego paliwa lotniczego do Europy Wschodniej, Ameryki Środkowej i Meksyku oraz Południowej Afryki (RPA). Natomiast eksport propanu i nafty zwiększył się o 150 tys. bd rok do roku każdy; te produkty trafiają przede wszystkim na rynek Azji.

„Rynek produktów naftowych na Zachodnim Wybrzeżu jest zwykle mocno zrównoważony. Produkcja miejscowych rafinerii jest prawie równa z popytem. Zachodnie Wybrzeże jest w dużym stopniu odizolowane od reszty amerykańskiego rynku ropy naftowej, ponieważ nie ma tu rurociągów. Od nich region oddzielają Góry Skaliste" - zwraca uwagę IEA.

Jednak w ostatnich latach dostawy paliw regionu do przekroczyły popyt, co spowodowało, że eksport wzrósł. Po przestoju rafinerii spowodowanej wybuchem i pożarem w rafinerii Exxon Mobil Torrance (Kalifornia), w połowie lutego, import benzyny na Zachodnie Wybrzeże także wzrósł.

Trzykrotnie więcej produktów naftowych eksportuje niż importuje amerykański Środkowy Wschóda jedynym regionem, gdzie import zdecydowanie (1 mln bd do 173 tys. bd) dominuje nad eksportem jest Wschodnie Wybrzeże.

W USA od 1976 r. obowiązuje embargo na eksport surowej ropy. Dziś jest sprzedawana jedynie do Kanady i Dominikany. Jednak rośnie nacisk koncernów wydobywających ropę z łupków na władze, by w końcu zniósł eksportowe embargo.

Źródło: energianews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA