fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Jest wstępne porozumienie w KW

Fotorzepa, Rafał Guz
Projekt porozumienia poprzedzającego przekazanie kopalń Kompanii Węglowej do nowej firmy, Polskiej Grupy Górniczej, został ustalony; związkowcy będą go teraz konsultowali z załogami - poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

To efekt sobotnich negocjacji trwających do późnych godzin wieczornych.

Najważniejsze zapisy mówią o zamrożeniu wypłaty tzw. „czternastek" na lata 2016 – 2017. Ale już premia roczna tzw. barbórka czy deputat węglowy mają pozostać bez zmian.

Przypomnijmy, że rozmowy rządu i zarządu Kompanii Węglowej ze stroną społeczną przełożono z czwartku. Wtedy nie osiągnięto porozumienia. Jak nieoficjalnie wiadomo rząd proponował wtedy zawieszenie czternastek do 2018. Z kolei deputat miał być zawieszony od 2017 r., a wypłata „barbórki" miała być uzależniona od wyniku finansowego poszczególnych kopalń.

Przed rozpoczęciem sobotnich rozmów Krzysztof Tchórzewski, minister energii zaznaczał że ich stawką jest ponad 100 tys. miejsc pracy na Śląsku. Zaznaczył też, że nie ma możliwości spięcia w ciągu najbliższego 1,5 roku finansów Polskiej Grupy Górniczej bez oszczędności pracowniczych.

Ma ona zostać utworzona do 1 maja na bazie wszystkich kopalń wniesionych przez KW.

Akceptacji strony społecznej dla biznesplanu PGG oczekują inwestorzy – spółki energetyczne (Energa, PGE i PGNiG Termika), gotowi dokapitalizować spółkę kwotą 1,5 mld zł. W przedsięwzięciu wezmą udział też banki, które – jak twierdzą przedstawiciele rządu – są gotowe na skonwertowanie (zamianę) obligacji o wartości ok. 1 mld zł na akcje PGG.

Strony ponownie spotkają się we wtorek, aby podjąć ostateczną decyzję w sprawie porozumienia.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA