fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Żółta majówka

123RF
Pierwszy długi weekend tego roku właśnie startuje. I choć chce się zaśpiewać „W Polskę idziemy...", to zanim cokolwiek „zaszumi w głowie", warto wybrać kierunek.

Najlepiej nie tylko piękny, ale także smakowity. Przewrotnie mogę powiedzieć, że przez lata brakowało mi dobrych, sprawdzonych podpowiedzi kulinarno-wyjazdowych, więc przyciągnęłam do Polski jeden z najlepszych przewodników. Nawet teraz, mimo że wielokrotnie przed drukiem czytam wszystkie teksty i recenzje, przed podjęciem decyzji wertuję wieczorami „Żółty Przewodnik", rozmarzając się nad smakami poszczególnych miejsc. Od kameralnej agroturystyki z fantastyczną kuchnią po pełne przepychu i elegancji pałace, gdzie o podniebienia gości dbają szefowie kuchni i sommelierzy.

Gdy marzę o ciszy, spokoju, nastrojowych zachodach słońca nad jeziorem, przed oczyma staje mi pięknie ulokowana na skarpie, dopieszczona w najmniejszych detalach agroturystyka Gościniec Gaładuś. To ledwie kilka pokoi, przeszklona weranda w południowym stylu, liczne kameralne kryjówki z leżakami i hamakami poukrywane w ogrodzie i czysta prywatna plaża. Przy pomoście cumują łódki do dyspozycji gości, a w chłodniejsze wieczory kusi wybudowana na brzegu sauna, przez której szklaną ścianę widać księżyc odbijający się w tafli jeziora.

W okolicach Ostródy natomiast można znaleźć kilka oaz dyskretnego luksusu. Jedną w najpiękniejszych jest odrestaurowany Pałac Pacółtowo. Malowniczo posadowiony na szczycie wzgórza, pomiędzy starymi drzewami, otoczony wymanikiurowanym parkiem, z zewnętrznym basenem przywołującym toskańskie wspomnienia. Całość otoczona jest setkami hektarów majątku, w którym hodowane jest bydło, drób i uprawiane są warzywa. W dużej mierze na potrzeby kuchni. Podziemne spa i niewielki basen z kaskadami wody spływającej po ceglanych murach poprawiają nastrój nawet w razie niesprzyjającej pogody. Miłośnicy większych obiektów mogą zawitać do położonego nieopodal spa Dr Ireny Eris lub zapatrzonego w wino Głęboczka.

Kusi także południe Polski. Od ukrytej pośród lasów Istebnej bajkowej agroturystyki Na Połomiu, gdzie karmią jak u babci, po rozpieszczające wszystkie zmysły Uroczysko Siedmiu Stawów schowane w maleńkiej wsi w okolicach Niemczy. Oba miejsca jakże różne, ale w każdym cisza, widoki i kuchnia pozwalają naładować akumulatory na długi czas. Na Połomiu gospodarze stworzyli oazę spokoju, gdzie całe rodziny mogą cieszyć się swojskim klimatem, obejściem z kurami, bezkresnymi lasami i śniadaniami nie do przejedzenia. Uroczysko natomiast uwiedzie wyrafinowanymi daniami, rozmasuje zbolałe mięśnie i wygładzi zmęczone oblicza maseczkami.

Wspaniałych miejsc jest wiele, my opisujemy setkę z nich. A za każdy nowy, wart polecenia i sprawdzenia przez nas namiar pierwszemu zgłaszającemu wyślemy nasz przewodnik. Zapraszamy na www.facebook.com/gaultmillaupolska.

Autorka jest redaktor naczelną „Żółtego Przewodnika" Gault & Millau

Gościniec Gaładuś

Zaciszne, urządzone ze smakiem miejsce, położone nad graniczącym z Litwą jeziorem Gaładuś. Przeszklona, pełna kwiatów weranda, olśniewający zielenią ogród, dużo drewna, lniane zasłony, poduchy, piękna zastawa... Można tu się zaszyć w jednej z altanek i – nie wadząc nikomu – spędzić na lekturze cały dzień. Można kąpać się w jeziorze, korzystając z prywatnej plaży z pomostami i leżakami. Można pływać łodzią lub rowerem wodnym albo łowić ryby. A wieczorem prosto z sauny wskoczyć do jeziora. To takie miejsce, gdzie sam zapach powietrza odpręża, widok zadbanego przez gospodarza terenu zachwyca, a chłodne wino smakuje wyśmienicie na leżakach ustawionych w wodzie nad brzegiem jeziora. Miejsce znakomite na spokojny odpoczynek samotnie, we dwoje lub z dziećmi, bo jezioro jest czyste, a woda płytka kilkanaście metrów od brzegu. Posiłki w formie śniadań i obiadokolacji – kuchnia domowa nastawiona na zdrowe odżywianie.

agroturystyka

Dusznica 33

16-500 Sejny

tel. +48 87 517 20 60, +48 606 612 188

www.gosciniecgaladus.pl

Płatność kartą

tylko gotówka

Liczba pokojów 5

Ceny pokojów 260–320 zł

Na Połomiu

Agroturystyka Na Połomiu to miejsce niezwykłe. Gospodarze, Renata i Włodzimierz Bieleszowie, stworzyli atmosferę spokoju i rodzinnej życzliwości. Apartamenty oraz pokoje są zadbane i dopieszczone w każdym detalu. Wspólna sala jadalna, boiska i plac zabaw dla dzieci, podwórko, po którym biegają kury i spacerują owce, oraz częściowo zalesione zbocze góry – to wszystko tworzy przestrzeń przyjazną i niezobowiązującą. Chce się tu wracać! Na Połomiu to także slowfoodowy raj kulinarny. Kuchnia pani Renaty zachwyca, bo łączy jej nieograniczoną fantazję z gruntowną wiedzą o produktach, które w większości pochodzą z własnego gospodarstwa. Uwaga! Nie korzystajcie z lokalizacji wpisanej w mapach Google, bo prowadzi w niewłaściwe miejsce. By tu trafić, najlepiej użyć mapki zamieszczonej na stronie internetowej.

Agroturystyka

Istebna 1491

43-470 Istebna

tel. +48 33 858 86 96, +48 517 715 868

www.napolomiu.pl

Płatność kartą

tylko gotówka

Liczba pokojów 5

Ceny pokojów 100 zł

Uroczysko Siedmiu Stawów Luxury Hotel

Pomiędzy Dzierżoniowem a Niemczą stoi renesansowy zamek. Pieczołowicie restaurowany w latach 2000–2013, dziś zachwyca detalami architektonicznymi i starannością wykończenia. Właściciele zadbali, by ograniczyć wpływ tego czterogwiazdkowego hotelu na środowisko naturalne. Najpiękniejszy apartament, z oryginalnym zabytkowym kominkiem, wanną i prywatnym jacuzzi na tarasie z olśniewającym widokiem będzie idealny na uczczenie specjalnych okazji. W zamku mieści się bodaj najlepsza i najpiękniejsza strefa odpoczynku w regionie, jeśli nie w Polsce – patronackie spa francuskiej firmy ­L'Occi­tane: cztery gabinety, strefa VIP – dla par, sauny, taras i wellness bar. Do dyspozycji gości oddano także spory basen. Kuchnia hotelowa serwuje dania nowoczesne, można większą grupą umówić się na degustację win i produktów regionalnych lub warsztaty kulinarne. Dla dzieci przygotowano salę i plac zabaw, projekcje filmów i specjalne menu.

hotel

Gola Dzierżoniowska 21

58-217 Niemcza

tel. +48 88 554 41 00, +48 717 509 100

www.uroczysko7stawow.pl

Płatność kartą

Visa MC AmEx

Liczba pokojów 34

Ceny pokojów 370–1498 zł

Pałac Pacółtowo

Przepięknie odrestaurowany pałac z przełomu XVIII i XIX wieku, ulokowany zaledwie kilka kilometrów od miejsca, gdzie stoczono bitwę pod Grunwaldem, jest perłą w koronie Wzgórz Dylewskich. Kwintesencja elegancji i wysublimowania. W podziemiach Pałacu, pod ceglanym sklepieniem mieści się niewielki, pięknie oświetlony basen oraz dwa gabinety spa. Z boku Pałacu natomiast znajduje się basen zewnętrzny, otoczony parkiem angielskim, kuszący lazurem wody i wygodnymi leżankami. Nieopodal jest także należąca do majątku stadnina koni. Pałac stoi pośrodku 1000-hektarowego ekologicznego gospodarstwa, w którym są hodowane dwie rasy bydła mięsnego oraz kilka gatunków drobiu. Okolica jest także bogata w stawy rybne, dlatego tutejsza restauracja nie musi się martwić o zaopatrzenie.

Pałac

Pacółtowo 2

14-107 Gierzwałd

tel. +48 89 642 29 84

www.palacpacoltowo.com

Płatność kartą

Visa MC Liczba

pokojów 25

Ceny pokojów 250–950 zł

Gospodarstwo Rolne Karpno

Karpno to blisko 300-hektarowa posiadłość na Pojezierzu Drawskim: łąki, pastwiska, ekologiczne pola uprawne, jezioro i park. Kameralny pensjonat oferuje przytulne pokoje i kuchnię bazującą na produktach od lokalnych producentów oraz mięsie i rybach z własnej hodowli. Wymarzone miejsce na naukę jazdy konnej w krytej ujeżdżalni lub na placu treningowym. Wytrawniejsi jeźdźcy odnajdą spełnienie, cwałując po bezkresnych terenach posiadłości. Do dyspozycji są także fińska sauna, łódki, kajaki, rowery, a w sezonie zimowym – narty. W specjalnych zagrodach można z bliska obserwować daniele, ptactwo z niemal całego świata, bydło rasy Welsh Black i wietnamskie świnie. Stawy i jeziora są pełne karpi, szczupaków, sumów i węgorzy. Uwaga – folwark znajduje się na końcu świata, przygotujcie mapę przed drogą.

Agroturystyka

Karpno 3

78-506 Ostrowice

tel. +48 502 124 081 +48, 516 164 900

www.karpno.pl

Płatność kartą

tylko gotówka

Liczba pokojów 9

Ceny pokojów 170 zł

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA