Styl życia

Start 9. edycji Fashion Designer Award

materiały
Startuje 9. edycja Fashion Designer Awards - prestiżowego konkursu dla młodych projektantów.

Tematem rywalizacji jest w tym roku hasło „Tribute to Nature” (hołd, ukłon w stronę natury), a organizatorzy liczą też na projekty związane ze zrównoważoną modą.

Konkurs skierowany jest do studentów i absolwentów kierunków graficznych, szkół projektowania. - Udział w nim to spore wyzwanie. Trzeba umieć projektować, mieć podstawy rysunku żurnalowego - mówi „Rzeczpospolitej” Joanna Sokołowska-Pronobis, inicjatorka i pomysłodawczyni konkursu. – Ale wspaniałe jest to, że biorą w nim udział także osoby, które nie mają wykształcenia w tym kierunku, dla których projektowanie jest pasją – dodaje.

- W tym roku chcemy uhonorować majestat przyrody, znaleźć inspirację tam, gdzie do tej pory nie szukaliśmy, w tym, co niestworzone ludzką ręką, a przez to monumentalne i tajemnicze - opowiada Sokołowska-Pronobis. - Nie można tego tematu nie powiązać z odpowiedzialną modą, projektami czerpiącymi z recyklingu czy upcyklingu. Czekam na te pomysły z ciekawością.

Zgłoszenia przyjmowane są do 2 lutego. Wybrani projektanci będą rywalizować w marcowym półfinale. A gala finałowa zaplanowana jest na 23 kwietnia.

W jury zasiądą w tym roku m.in. Tomasz Ossoliński, Maciej Zień, Gosia Baczyńska, duet Bizuu, Agnieszka Więdłocha, Karolina Gorczyca, Marieta Żukowska, Dorota Williams czy Joanna Horodyńska.

Dla laureatów przewidziano nagrody. To m.in. czek na 15 tys. zł, staże w atelier w Polsce i za granicą oraz, po raz pierwszy, kurs na kierunku projektowanie mody w Shaanxi Polytechnic Institute w Chinach. To jedna z 20 najlepszych wyższych szkół zawodowych w Chinach.

- Warto wspomnieć, że w ostatniej edycji konkursu na podium znaleźli się przedstawiciele wszystkich najważniejszych szkół projektowania w Polsce – podkreśla Joanna Sokołowska-Pronobis.

Autorką grafiki na plakacie tegorocznego konkursu jest ponownie jedna z najlepszych ilustratorek mody w Polsce, Anna Halarewicz.

Konkurs Fashion Designer Awards organizowany jest od 2008 roku. To jedyny tego typu projekt w Polsce, który łączy najlepsze nazwiska ekspertów i osobowości świata mody z młodymi talentami. Konkurs skierowany jest do początkujących, utalentowanych designerów. Co roku honorowym przewodniczącym jury jest zagraniczny projektant, który oprócz zaprezentowania swojej kolekcji na uroczystej gali finałowej zaprasza zwycięzcę na staż do swojego atelier.

Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL