fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Spór o aborcję

Sondaż: Czy rządzący wpłynęli na wyrok TK ws. aborcji?

Protest kobiet pod Sejmem w Warszawie
Fotorzepa, Jerzy Dudek
"Czy uważa Pani/Pan że koalicja rządząca wywarła wpływ na Trybunał Konstytucyjny ws. wyroku dotyczącego aborcji?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przesłanka do legalnej aborcji, jaką jest wykrycie wady płodu jest niezgodna z konstytucją.

Wyrok oznacza, że w Polsce aborcja może być legalna tylko w dwóch przypadkach - gdy ciąża jest efektem czynu przestępczego (gwałtu, kazirodztwa) lub gdy zagraża życiu matki. To czyni przepisy aborcyjne w Polsce jednymi z najbardziej surowych na świecie.

Od czwartku w Polsce trwają uliczne protesty przeciwko wyrokowi TK, które przybrały antyrządowy charakter - uczestnicy protestów uważają, że TK wydał wyrok pod dyktando koalicji rządzącej.

TK zajął się kwestią ustawy aborcyjnej w Polsce na wniosek grupy posłów PiS i Konfederacji.

Obecnie 14 z 15 sędziów Trybunału Konstytucyjnego zostało wyłonionych przez parlament, w którym większość ma Zjednoczona Prawica.

W składzie TK zasiadają m.in. Stanisław Piotrowicz i Krystyna Pawłowicz - w kadencji Sejmu 2015-2019 byli oni parlamentarzystami Prawa i Sprawiedliwości.

Opozycja zarzuca większości rządzącej, że ta podporządkowała sobie Trybunał i że wydawane przez TK orzeczenia są zgodne z oczekiwaniami większości rządzącej.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czy - ich zdaniem - koalicja rządząca (PiS-Porozumienie-Solidarna Polska - red.) wywarła wpływ na Trybunał Konstytucyjny ws. wyroku dotyczącego aborcji?

Na tak zadane pytanie "tak" odpowiedziało 62,7 proc. respondentów.

Odpowiedzi "nie" udzieliło 16,7 proc. ankietowanych.

Zdania w tej kwestii nie ma 20,6 proc. respondentów.

O wpływie rządzących na Trybunał przekonanych jest 64% kobiet i 61% mężczyzn. Takie zdanie wyraża również najczęściej 67% respondentów posiadających wyższe wykształcenie i zbliżony odsetek badanych zarabiających od 3001 do 5000 zł. Wpływ rządzących na wyrok Trybunału zauważa 73% mieszkańców miast liczących od 200 tys. do 499 tys. osób. - komentuje wyniki Małgorzata Bodzon, senior project manager w SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 27.10-28.10.2020 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA