fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dobra osobiste

Wyrok TK dot. aborcji jest gotowy do publikacji w Dzienniku Ustaw

Strajk kobiet przeciw zaostrzeniu przepisów antyaborcyjnych.
Paweł Rochowicz
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się informacja o tym, że kontrowersyjne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego zakazujące tzw. aborcji eugenicznej jest gotowe do publikacji - donosi Onet.pl.

Opublikowanie wyroku w Dzienniku Ustaw zadecyduje o wejściu w życie zaostrzenia przepisów dot. aborcji. Nie jest jeszcze znany czas publikacji - czytamy na Onet.pl.

- Do czasu publikacji wyroku TK wykreślającego z przepisów możliwość aborcji eugenicznej w Dzienniku Ustaw obowiązuje dotychczasowy kompromis aborcyjny. Ta przejściowa sytuacja może zostać przedłużona, gdyż pojawiają się już głosy, że może lepiej nie publikować tego wyroku do czasu rozstrzygnięcia sporu co do treści tych przepisów. A decyzja o publikacji należy do uprawnień prezes Trybunału Julii Przyłębskiej - uważa Marek Domagalski, dziennikarz "Rzeczpospolitej". 

Czytaj także: To Sejm trzyma teraz w rękach kompromis aborcyjny - analiza prawna

Według danych Ministerstwa Zdrowia w 2019 r. przeprowadzono w Polsce 1110 legalnych zabiegów przerwania ciąży, w tym 1074 ze względów eugenicznych. Nieznana jest liczba zabiegów nielegalnych lub wykonanych przez Polki za granicą.

Onet szacuje, że w ostatnich miesiącach orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego czekały na publikację od pięciu do dwunastu dni.

Źródło: Onet.pl/rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA