fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Coraz więcej Polaków podejmuje próby samobójcze

Adobe Stock
W wyniku samobójstwa z życiem rozstaje się więcej osób, niż ginie w wypadkach. Eksperci domagają się programu zapobiegania tym tragediom.

Konflikty rodzinne to główny powód samobójstw w Polsce. W tragiczny sposób rozwiązał je ojciec pięcioletniego Dawida Żukowskiego – zabrał dziecko, chcąc zemścić się na żonie, a sam rzucił się pod pociąg.

„Już nigdy go nie zobaczysz" – powiedział 32-latek matce chłopca, nim targnął się na życie. Wygląda na to, że swój szaleńczy plan zrealizował w perfekcyjny sposób – śledczy dotąd nie trafili na ślad chłopca.

Poszukiwania Dawida z Grodziska przekroczyły czwartą dobę. Zaangażowani są w nie policjanci, wspierani przez strażaków i żołnierzy WOT, specjalistów z sekcji poszukiwań w wyrobiskach. W środę ojciec zabrał syna z domu, a sam kilka godzin później popełnił samobójstwo. Nie wiadomo, co zrobił z dzieckiem.

Wszyscy liczą na optymistyczny wariant, jednak według ekspertów z upływem czasu coraz trudniej o taki scenariusz.

– Poprzez oddzielenie dziecka od matki mężczyzna chciał się na niej zemścić za swoje porażki i nieporozumienia rodzinne. Wybrał tragiczny sposób na rozwiązanie problemów. Kosztem dziecka, które potraktował jako kartę przetargową – mówi prof. Brunon Hołyst, kryminolog i suicydolog. Dr Jerzy Pobocha, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej, dodaje: – Mężczyzna był w konflikcie z żoną i jego zachowanie mogło być elementem zemsty, myślenia w rodzaju: ja nie będę żył, ale ty też nie będziesz miała dziecka.

Nieporozumienia rodzinne to główna przyczyna działań desperatów. I choć samobójstw jest mniej niż kilka lat temu, to skala wciąż jest alarmująca. Zwłaszcza że rośnie liczba prób samobójczych, z których ofiary wychodzą okaleczone – fizycznie i psychicznie.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w ubiegłym roku z własnej woli rozstały się z życiem 5182 osoby – o 94 mniej niż rok wcześniej. To oznacza, że w wyniku samobójstwa zginęło więcej osób niż w wypadkach drogowych (tu było 2,8 tys. zabitych). Najwięcej samobójstw było w Warszawie i na Mazowszu – 769, na Śląsku – 596, i kolejno na Dolnym Śląsku i w województwie łódzkim – 427 oraz 391. Blisko 100 desperatów rzuciło się pod rozpędzony pojazd – jak ojciec Dawida.

Samobójcy to ludzie w sile wieku (głównie mężczyźni). W ubiegłym roku na życie skutecznie targnęło się blisko 1,4 tys. osób od 30 do 44 lat. Wielu to 55–59-latki (603, o 52 więcej niż rok wcześniej). Zabiło się też blisko 100 nastolatków.

Częsty powód – konflikty rodzinne – jest zwykle spotęgowany np. przez alkohol czy depresję. Rzadziej za tragedią krył się zawód miłosny i złe warunki ekonomiczne. W ponad połowie zgonów motywu nie ustalono. Około tysiąca ubiegłorocznych samobójców cierpiało na zaburzenie psychiczne. Mniej – o 142 – było śmierci wśród bezrobotnych (łącznie 882).

Skonfliktowany z żoną był ojciec Dawida. Rodzina repatriowała się z Kazachstanu, a ostatnio żona odeszła od mężczyzny, jej pełnomocnik złożył pozew o znęcanie się nad bliskimi. Mężczyzna miał stosować przemoc i był uzależniony od hazardu.

Apogeum samobójstw ostatnich lat przypada na 2014 r., kiedy życie odebrało sobie ponad 6,1 tys. osób. Ale niepokoi fakt, że przy spadku samobójstw zakończonych zgonem więcej osób podejmuje próby samobójcze. W 2014 r. usiłowało się zabić 9,9 tys. osób, w roku minionym 11,1 tys.

– Mszczą się błędy wychowawcze, cieplarniane wychowanie ludzi bez zasad moralnych. Kiedy pojawiają się dojrzale problemy, niektórzy sobie z nimi nie radzą. Zwłaszcza jeśli dochodzi alkohol, narkotyki – uważa dr Jerzy Pobocha.

Z kolei prof. Brunon Hołyst w niedawnym wywiadzie mówił nam: – Trzeba wnikliwie badać motywy samobójstw i je eliminować. Niezależnie od tego należy edukować społeczeństwo w kierunku wyrobienia postaw akceptujących życie. Profesor zaproponował utworzenie ośrodka zapobiegania samobójstwom, a w liście do ministra zdrowia zaoferował na ten cel 50 tys. zł z własnych środków. Zdaniem ekspertów potrzebny jest narodowy program zapobiegania samobójstwom. – Między innymi szkolenia dla sektorów zdrowia, edukacji, policji, mediów – mówi prof. Hołyst.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA