fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Ranking zaufania do polityków: Duda wraca na szczyt

Andrzej Duda
Fotorzepa/ Robert Gardziński
Wśród polskich polityków nie ma żadnego, który cieszy się zaufaniem przynajmniej połowy badanych przez CBOS. Na pierwsze miejsce, z poparciem 43 proc. ankietowanych, wrócił Andrzej Duda, detronizując Szymona Hołownię, któremu w zeszłym miesiącu ufało najwięcej Polaków..

Andrzej Duda, który po kilku miesiącach odzyskał zaufanie badanych i zajmuje 1. miejsce w rankingu, o włos, czyli o 1 pkt. proc. wyprzedził marcowego lidera rankingu - Szymona Hołownię.

I choć w porównaniu z marcowym sondażem  stracił  - 2 pkt. proc. - to jednak wyprzedza Hołownię dzięki zaufaniu 43 proc. respondentów.  Prezydentowi nie ufa 39 proc. pytanych.

Szymon Hołownia, który w ubiegłym miesiącu z poparciem 48 proc. respondentów był tym politykiem któremu Polacy ufają najbardziej, stracił aż 6 pkt. proc. i z poparciem 42 proc. badanych uplasował się tym razem na 2. miejscu. Hołowni nie ufa 29 proc. pytanych.

Trzecie miejsce w kwietniowym rankingu zajmują Rafał Trzaskowski i Mateusz Morawiecki. Ufa im taki sam odsetek pytanych - po 38 proc., ale Trzaskowskiemu nie ufa także 38 proc. ankietowanych, a Morawieckiemu - 44 proc. 

Pierwszą piątkę zamyka Władysław Kosiniak-Kamysz. Liderowi PSL ufa 34 proc. ankietowanych, nie uda - 24 proc.

Najmniejszym zaufaniem Polaków"cieszy się" Janusz Korwin Mikke, któremu ufa tylko 14 proc. respondentów Rownieczesnie najwięcej z nich deklaruje brak zaufania do polityka - aż 60 proc.

Drugie miejsce od końca zajął Przemysław Czarnek. Ministra edukacji zaufaniem darzy 18 proc., nie ufa mu 35 proc., ale aż 30 proc. badanych deklaruje, że w ogóle go nie zna.

Na trzecim miejscu od końca uplasował się polityk PiS Jacek Sasin, z zaufaniem na poziomie 19.pkt. proc.  Sasinowi nie ufa 46 proc. pytanych.

Ciekawie wyglądają odpowiedzi Polaków dotyczące nieznajomości polityków. Najmniej kojarzonym jest Michał Dworczyk. Mimo niemal codziennych konferencji prasowych szefa KPRM, odpowiedzialnego za akcje szczepień w Polsce, aż 34 pytanych oznajmiło, że tego polityka nie zna.

Po 30 proc. respondentów nie kojarzy ministrów kultury i edukacji - Piotra Glińskiego i Przemysława Czarnka. Niewiele mniej, bo 29 proc., zadeklarowało, że nie zna marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

Źródło: CBOS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA