fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Nowy Meksyk legalizuje rekreacyjną marihuanę

Marihuana
Shutterstock
Kongres stanowy Nowego Meksyku zatwierdził projekt zmian w prawie stanowym legalizujący zażywanie marihuany w celach rekreacyjnych. Aby przepisy weszły w życie projekt musi podpisać jeszcze gubernator stanu, która zapowiedziała już, że to zrobi - informuje AP.

Marihuanę w celach rekreacyjnych będą mogły zażywać w Nowym Meksyku osoby majace co najmniej 21 lat.

Ponadto po wejściu w życie nowych przepisów automatycznemu zatarciu ulegnie wiele wyroków za posiadanie marihuany. Ponadto dojdzie do ponownego rozpatrzenia spraw ok. 100 osób odbywających obecnie karę w więzieniach na terenie stanu.

Gubernator Michelle Lujan Grisham zamierza podpisać projekt zmian w prawie w ramach działań zmierzających do stworzenia nowych miejsc pracy oraz nowego źródła dochodów z podatków stanowych.

Marihuanę zalegalizowano już w 16 stanach USA. Prawdopodobnie wkrótce do tego grona dołączy Wirginia, gdzie przepisy w tej sprawie czekają na podpis gubernatora.

Już wcześniej w Nowym Meksyku zalegalizowano tzw. medyczną marihuanę, z której - w ramach programu uruchomionego w 2007 roku - skorzystało ponad 100 tys. osób.

Sprzedaż marihuany w celach rekreacyjnych będzie obłożona 12-procentowym podatkiem, który może wzrosnąć do 18 procent.

Przestępstwem przestanie być posiadanie przez osobę prywatną do 57 gramów marihuany, a każdy będzie mógł uprawiać do sześciu krzewów marihuany w domu.

Ponadto sprzedaż medycznej marihuany zostanie zwolniona z podatku.

Źródło: AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA