fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Pomnik Roosevelta znika sprzed Muzeum Historii Naturalnej

Stock Adobe
Pomnik prezydenta Theodore'a Roosevelta zostanie usunięty sprzed gmachu Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku. Z wnioskiem wystąpiły władze muzeum, a powodem są rasistowskie poglądy Roosevelta.

Pomnik Theodore'a Roosevelta, brązowa rzeźba autorstwa Jamesa Earle'a Frasera stoi przed słynnym Muzeum Historii Naturalnej od 1940 roku.

Przedstawia 26. prezydenta siedzącego na koniu, bo obu bokach Roosevelta stoją Indianin i Afromerykanin.

- Choć posąg miał uczcić Roosevelt*a jako przyrodnika-pasjonata, to odzwierciedla również rasistowskie poglądy polityka.

Taki przede wszystkim był argument zarządu muzeum, który wystosował prośbę o zgodę na usunięcie pomnika do władz miasta.

"W ciągu ostatnich kilku tygodni nasza społeczność muzealna była głęboko poruszona potężniejącym ruchem na rzecz sprawiedliwości rasowej, który pojawił się po zabiciu George'a Floyda. Obserwowaliśmy także, jak uwaga naszego kraju, ale i świata, coraz częściej zwraca się ku posągom i pomnikom jako potężnym i krzywdzącym symbolom systemowego rasizmu" - czytamy w komunikacie prasowym na stronie muzeum.

Dyskusja nad usunięciem pomnika sprzed gmachu muzeum nie jest wynikiem ostatnich wydarzeń - trwa już od2017 roku. Wtedy jednak nie osiągnięto konsensusu w tej sprawie.

Prezes zarządu Muzeum Historii Naturalnej, Ellen Futter, podkreśliła, że usunięcie posągu będzie symbolem postępu i zaangażowania instytucji w budowę zintegrowanej i sprawiedliwej społeczności, nie tylko muzealnej.

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio wyraził zgodę na usunięcie pomnika.

- Ponieważ posąg Theodore'a Roosevelta wyraźnie przedstawia Afroamerykanów i rdzennych mieszkańców jako zniewolonych i rasowo gorszych, miasto popiera prośbę muzeum. To właściwa decyzja i właściwy czas na usunięcie tego problematycznego pomnika - powiedział rzecznik nowojorskiego ratusza CNN.

Termin usunięcia posągu nie został jeszcze ustalony.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA