fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Białoruś: Była ulica Mickiewicza. Będzie Mickiewicza. Innego

Hanna Zelenko/CC 4.0
W mieście Rzeczyca na południowym wschodzie Białorusi zmieniono nazwę ulicy Adama Mickiewicza. Nowa nazwa ulicy to Jewgienija Mickiewicza.

Władze miasta twierdzą, że jest to tylko naprawa błędu, który przez lata utrwalał się w świadomości mieszkańców Rzeczycy.

W 1959 jedna z ulic otrzymała nazwę Jewgienija Mickiewicza, "czekisty", który utrwalał władzę radziecką. W tamtym czasie na tablicach nie pisano pełnej nazwy ulicy, dlatego pojawiło się tylko nazwisko.

W 2015 roku władze Białorusi zmieniły decyzję w sprawie zapisu nazwy ulic i na tablicach pojawiły się pełne nazwy. Służby znały tylko jednego Mickiewicza, dlatego napisały na tablicy, że jest to ulica Adama Mickiewicza.

Sprawę zauważył jeden z emerytów, który na rachunku zauważył, że w przeszłości mieszkał przy ulicy Jewgienija Mickiewicza. Zwrócił się z tym do władz miasta, które zdecydowały się na przywrócenie starej nazwy.

Lokalna prasa opisująca do zdarzenie otrzymała komentarz od władz miasta. Zapewniają, że nie mają nic przeciwko polskiemu pisarzowi. Nie jest wykluczone, że w nowej dzielnicy miasta powstanie ulica Adama Mickiewicza.

Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA