fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Jersey City: Pomnik Katyński zostaje na swoim miejscu

Fotorzepa/ Monika Rogozińska
Rada Miejska Jersey City zdecydowała, że Pomnik Katyński, o który walczyła m.in. Polonia, zostanie na swoim miejscu i nie będzie w przyszłości przenoszony - pisze Onet.pl.

Wczoraj za takim rozwiązaniem zagłosowało sześciu radnych, dwóch było przeciw.

Wcześniej radni nie osiągnęli porozumienia w sprawie wniosku burmistrza Steve'a Fulopa, który zaproponował, by uchylić postanowienie Rady Miejskiej z 13 czerwca. Postanowienie to zatwierdzało zarządzenie burmistrza o przeniesieniu pomnika z Exchange Place w oddalone o 60 metrów miejsce przy ulicy York, także przy nabrzeżu Hudson - informuje Onet.

Burmistrz Fulop miał się obawiać że decyzja o przeniesieniu pomnika wstrzyma plany wprowadzenia nowych podatków od wynagrodzeń i obciążających przedsiębiorstwa - uzyskane z nich fundusze miały zostać przeznaczone na finansowanie lokalnego okręgu szkolnego.

W wyniku braku zgody radny Daniel Rivera wystąpił z wnioskiem o pozostawienie pomnika na swoim miejscu. Radni przegłosowali ten wniosek stosunkiem 6:2, ale zgodnie z obowiązującymi przepisami za dwa tygodnie odbędzie się ostateczne głosowanie w tej sprawie.

Oznacza to, że może nie odbyć się planowane na 11 grudnia miejskie referendum w tej sprawie.

Zamiar burmistrza Fulopa, który chciał przenieść Pomnik Katyński z nabrzeża Hudson River w mniej eksponowane miejsce, wywołała najpierw sprzeciw Polonii i przeciwników Fulopa, a potem również najwyższych władz państwowych RP. Doszło nawet do spięcia miedzy burmistrzem a marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

Źródło: Onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA