fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Sondaż: Kto powinien płacić za lekcje religii w szkole? "Państwo" - odpowiadają wyborcy PiS i PSL

Fotorzepa/ Rafał Guz
44 proc. badanych w sondażu IPSOS na zlecenie portalu oko.press uważa, że to państwo powinno płacić za lekcje religii w szkołach. 35 proc. ankietowanych jest zdania, że powinien je finansować Kościół, a 16 proc. - że zainteresowani rodzice. Największe poparcie dla religii finansowanej przez państwo jest u wyborców Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Za lekcjami religii z państwowych pieniędzy są częściej osoby starsze i z niższym wykształceniem - zaznacza portal. Poparcie dla takiego rozwiązania windują wyborcy Prawa i Sprawiedliwości. W ich przypadku chce tego 65 proc. badanych, podczas gdy tylko 18 proc. uważa, że te wydatki powinien wziąć na siebie Kościół, a 12 proc. - że rodzice, posyłający na lekcje swoje dzieci. W przypadku wyborców innych partii wyniki są już zupełnie inne - wyborcy pozostałych partii opowiadają się za płaceniem za religię w szkołach przez Kościół (44 proc.), a zwolenników płacenia przez państwo jest 33 proc.

Na tle partii opozycyjnych wyróżnia się jednak zdanie wyborców PSL. Z sondażu wynika, że wśród nich jest jeszcze więcej (procentowo) zwolenników "państwowych" lekcji religii, niż wśród zwolenników PiS. Za płaceniem za religię w szkołach przez państwo opowiedziało 71 proc. zwolenników ludowców.

 

"Trzeba jednak zaznaczyć, że w tym sondażu PSL miał zaledwie 4 proc. poparcia, dlatego na statystyczną wiarygodność tego wyniku trzeba patrzeć ostrożnie" - zaznacza oko.press.

Najwięcej zwolenników płacenia za lekcje religii przez rodziców jest wśród wyborców Platformy Obywatelskiej (25 proc.), a przez Kościół - wśród zwolenników Sojuszu Lewicy Demokratycznej (59 proc.).

Sondaż IPSOS dla OKO.press 13 kwietnia 2018, metodą CATI (telefonicznie), na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1023 osób.

Źródło: rp.pl/ oko.press
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA