fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Finlandia: Co czwarta kobieta w armii była molestowana

fotolia.com
Związek Fińskich Poborowych potępił zjawisko fali i molestowania seksualnego w armii po doniesieniach o tym, że co druga poborowa w armii doświadczała dyskryminacji.

Badanie przeprowadzone na rzecz fińskich sił zbrojnych wykazało, że 27 proc. kobiet, a także 7 proc. mężczyzn odbywających służbę w fińskiej armii doświadczyło w jej trakcie molestowania seksualnego. Sytuacja obecnie jest i tak lepsza niż w 2011 roku, gdy 32 proc. żołnierek twierdziło, iż padło ofiarą molestowania seksualnego w armii.

W Finlandii wszyscy mężczyźni są zobowiązani do odbycia służby wojskowej lub służby zastępczej po osiągnięciu pełnoletniości. Kobiety mogą zgłaszać się do odbycia zasadniczej służby wojskowej na ochotnika.

Fiński Związek Poborowych w sobotnim oświadczeniu potępił wszystkie przypadki molestowania i dyskryminacji i zażądał wdrożenia rozwiązań, które pozwolą poradzić sobie z tym problemem.

Przewodniczący związku Juuso Kurttila zwraca m.in. uwagę, że zakwaterowanie kobiet i mężczyzn na innych piętrach lub w innych częściach koszar sprawia, że kobiety otrzymują rozkazy później, lub nie docierają one do nich wcale. "W efekcie kobiety spóźniają się na zbiórki co umacnia uprzedzenia mężczyzn wobec nich" - czytamy w oświadczeniu Związku.

Przedstawiciele związku dodają, że chcieliby objęcia kobiet obowiązkiem odbycia zasadniczej służby wojskowej, tak by zwiększyć liczbę kobiet w armii.

Źródło: yle.fi
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA