fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Smog

„NYT”: Polska z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w UE

Fotorzepa, Robert Gardziński
33 spośród 50 najbrudniejszych miast w Europie leży w Polsce - informuje "New York Times. W Polsce jest także najbardziej zanieczyszczone powietrze - podkreśla gazeta.

„Wysoko na szczycie wyciągu narciarskiego na górze Żar w południowej Polsce, wioski poniżej znikają. Z początku wydają się zasłonięte poranną mgłą. Ale mgła nie podnosi się, wisi ciężko. Kontrast z białym śniegiem sprawia, że widać, że coś jest nie tak” - czytamy w reportażu „New York Times”.

 

W tekście podkreślono, że węgiel jest dla Polski "czarnym złotem”. Dziennikarze wysnuwają wniosek, że w naszym kraju węgiel jest „patriotyczną alternatywą dla rosyjskiego gazu”. Efektem jest to, że 19 milionów Polaków w zimie polega na węglu, jako źródle ciepła, a 80 proc. gospodarstw domowych, które palą węglem, jest z Polski.

Jak zaznacza „New York Times” konsekwencje są dramatyczne. Według obliczeń, z powodu chorób oddechowych wywołanych zanieczyszczonym powietrzem w Polsce umrze rocznie 48 tysięcy osób. Greenpeace oszacowało, że 62 proc. przedszkoli mieści się w najbardziej zanieczyszczonych obszarach w kraju.

"New York Times" cytuje także w swoim tekście słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który zapowiadał budowę dwóch nowych kopalń na Śląsku.

Autorzy tekstu odnotowują również importowanie węgla ze Stanów Zjednoczonych oraz fakt, że w Bełchatowie znajduje się największa elektrownia na węgiel w Europie. Z drugiej jednak strony wspomniano zapowiedzi rządu o przeznaczaniu ponad ośmiu miliardów dolarów do końca 2028 roku na walkę ze smogiem. Mimo tego, w Polsce, w Bełchatowie, znajduje się największa elektrownia węglowa w Europie, która nie zwalnia tempa.

W artykule „New York Times” stawiana jest teza mówiąca, że smog w Polsce jest „wszędzie”. Autorzy podają przykłady małych wiosek pod Rybnikiem oraz Krakowem. Zaznaczają także, że w stolicy Małopolski wiele budynków jest wyposażonych w piece sprzed kilkudziesięciu lat.

Jak podkreśliła gazeta, w Polsce prowadzone są działania mające na celu walkę ze smogiem. Podano przykład krakowskiego samorządu, który zakazał korzystania z najtańszego, najbardziej zanieczyszczonego węgla. W tekście przypomniano także, że od 2019 roku w Krakowie ma zostać wprowadzony zakaz palenia węglem.

 

Źródło: New York Times
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA