fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ochrona zdrowia

Tylko 60 proc. lekarzy działa w systemie p1

Takie "e-recepty" nierzadko otrzymują pacjenci
FB/Agata Broma
Do 8 stycznia 2020 65 proc. placówek medycznych i blisko 60 proc. lekarzy było podłączonych do systemu e-zdrowie (P1) - informuje Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Pacjenci narzekają.

Obowiązek wystawiania e-recept wszedł w życie właśnie 8 stycznia. Pierwszego dnia wystawiono ponad 2 miliony e-recept i jednocześnie zapisanych ponad 3 mln dokumentów realizacji recepty (tzw. DRR).

CSIOZ pytane przez portal Polityka Zdrowotna o ewentualne problemy techniczne związane z uruchomieniem obowiązku wystawiania e-recept, podkreśliło, że od dnia wejścia w życie tego obowiązku nie zaobserwowało problemów technicznych związanych z większą liczbą wystawionych dokumentów.

Tymczasem 65 proc. placówek medycznych i blisko 60 proc. lekarzy podłączonych do systemu e-zdrowie to zbyt mało. Pacjenci narzekają na realizację obowiązku e-recept. Wiele placówek nadal nie działa w systemie P1, a lekarze nierzadko nie wystawiają e-recept, bo mają problemy z podłączaniem się do systemu, czy to z powodu przeciążeń systemu, czy np. okresowych kłopotów z internetem. Zdarza się, że recepty wystawiają "hurtowo", pod koniec dnia pracy, a pacjentom zapisują numer e-recepty długopisem na kartce papieru.

Premier Morawiecki mówił też o czterech wyścigach i celach, które mają być też celami na 2020 roku dla obozu rządzącego. To nowe przesłanie premiera. Pierwszy z nich to wyścig gospodarczy, obejmujący zarówno bardziej sprawiedliwą gospodarkę, jak i wykorzystanie rewolucji cyfrowej i ekologicznej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA