Obowiązek wystawiania e-recept wszedł w życie właśnie 8 stycznia. Pierwszego dnia wystawiono ponad 2 miliony e-recept i jednocześnie zapisanych ponad 3 mln dokumentów realizacji recepty (tzw. DRR).

CSIOZ pytane przez portal Polityka Zdrowotna o ewentualne problemy techniczne związane z uruchomieniem obowiązku wystawiania e-recept, podkreśliło, że od dnia wejścia w życie tego obowiązku nie zaobserwowało problemów technicznych związanych z większą liczbą wystawionych dokumentów.

Tymczasem 65 proc. placówek medycznych i blisko 60 proc. lekarzy podłączonych do systemu e-zdrowie to zbyt mało. Pacjenci narzekają na realizację obowiązku e-recept. Wiele placówek nadal nie działa w systemie P1, a lekarze nierzadko nie wystawiają e-recept, bo mają problemy z podłączaniem się do systemu, czy to z powodu przeciążeń systemu, czy np. okresowych kłopotów z internetem. Zdarza się, że recepty wystawiają "hurtowo", pod koniec dnia pracy, a pacjentom zapisują numer e-recepty długopisem na kartce papieru.

Premier Morawiecki mówił też o czterech wyścigach i celach, które mają być też celami na 2020 roku dla obozu rządzącego. To nowe przesłanie premiera. Pierwszy z nich to wyścig gospodarczy, obejmujący zarówno bardziej sprawiedliwą gospodarkę, jak i wykorzystanie rewolucji cyfrowej i ekologicznej.