Sędziowie i sądy

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wymienia prezesów 12 sądów

Zbigniew Ziobro
Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Ostatniego dnia, na jaki pozwalała nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych, minister Zbigniew Ziobro podjął decyzje kadrowe dotyczące prezesów dwunastu sądów.

Termin nadzwyczajnych uprawnień ministra sprawiedliwości wynikających z pierwszej ustawy reformującej sądownictwo upłynął w poniedziałek. Wymieniono ok. 130. prezesów i wiceprezesów sądów. - Być może ta liczba się zwiększy. Mamy czas do północy - mówił w poniedziałkowym programie #RZECZoPRAWIE sędzia Łukasz Piebiak wiceminister sprawiedliwości.  - Jeszcze dziś mogą zostać podjęte decyzje ws. sędziów – dodał. 

Wiceminister podkreślił, że wymiana sędziów się nie skończy. - Nigdy nie wiemy, czy nie wydarzy się coś niepokojącego, co będzie nakazywało niezwłoczne podjęcie decyzji o wymianie prezesa – tłumaczył.

We wtorek na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości opublikowano komunikat "Ocena efektywności pracy sądów". Jak w nim poinformowano, w resorcie dokonano analizy szerokiego zakresu czynników wpływających na całościową ocenę jakości pracy kolejnych sądów, w tym przeglądu ewidencji spraw i podstawowych wskaźników za pierwsze półrocze 2017 roku.

Prace te wykazały niską efektywność w Sądzie Okręgowym w Kaliszu. Resort podaje, iż sąd ten w rankingu wszystkich 45 sądów okręgowych pod względem wskaźnika opanowania wpływu w sprawach cywilnych zajął 38. pozycję, co oznacza, że w sądzie tym rosną zaległości. Z dniem 12 lutego 2018 r. funkcję prezesa kaliskiego sądu okręgowego przestał pełnić sędzia Stanisław Pilarczyk.

Jak podaje MS, analiza jakości pracy oraz przegląd ewidencji spraw i podstawowych wskaźników za pierwsze półrocze 2017 roku wykazały również niezadawalającą efektywność sądów rejonowych. Sąd Rejonowy w Ostrowie Wielkopolskim znalazł się na 262. miejscu w rankingu wskaźnika opanowania wpływu spraw cywilnych. Sąd w Rzeszowie jest 46. w rankingu 53 sądów rejonowych pod względem średniego czasu trwania postępowań w sprawach gospodarczych cywilnych. Zajmuje też dalekie miejsca w rankingach spraw cywilnych (268. miejsce) oraz średniego czasu trwania postępowań (258. miejsce). Z kolei Sąd Rejonowy w Szczecinku znalazł się na 254. miejscu pod względem wskaźnika opanowania wpływu, zaś Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim jest w tym rankingu jeszcze dalej, bo na 274. pozycji. Z opanowaniem wpływu spraw cywilnych słabo radzi sobie także Sąd Rejonowy w Ropczycach, który zajął 298. miejsce, a w ogólnym rankingu sądów rejonowych jest on 267.

Z dniem 13 lutego 2018 roku na prezesa Sądu Rejonowego w Rzeszowie powołano sędziego Grzegorza Plisia, funkcję tę przestała pełnić sędzia Bogumiła Majcher-Gniewek.

Z dniem 12 lutego 2018 roku funkcje prezesów przestali pełnić: sędzia Elżbieta Pokrzywa w Sądzie Rejonowym w Ropczycach, sędzia Ewa Litwin w Sądzie Rejonowym w Ostrowie Wielkopolskim, sędzia Jacek Stypułkowski w Sądzie Rejonowym w Bielsku Podlaskim oraz sędzia Ireneusz Góra w Sądzie Rejonowym w Szczecinku.

Nowych prezesów mają z dniem 13 lutego 2018 roku sądy rejonowe w Jarocinie i Zwoleniu – dotychczas były na tych stanowiskach wakaty. Prezesem w Jarocinie została sędzia Magdalena Renata Tyrakowska, a w Zwoleniu - sędzia Piotr Paweł Chudzio.

W Sądzie Rejonowym w Dębicy nowym prezesem został sędzia Waldemar Grzegorz Krok, funkcję prezesa przestała pełnić sędzia Beata Stój. Z dniem 12 lutego 2018 roku funkcje prezesów przestali pełnić także sędzia Sławomir Bagiński w Sądzie Okręgowym w Łomży i sędzia Mirosław Kędzierski w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy.

Z dniem 12 lutego 2018 r. odwołano także sędziego Anatola Gula z funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Świdnicy.

Przypomnijmy, iż dymisja prezesów sądów była możliwa za sprawą noweli ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, która obowiązuje od 12 sierpnia 2017 r. Do 12 lutego minister mógł odwołać prezesa bez podania przyczyny.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL