fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

W piątek forum praworządności - eksperci będą szukać kompromisu

Adobe Stock
Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita", 31 stycznia o godz. 10 w Pałacu Staszica w Warszawie ma ruszyć „Forum dla praworządności".

Organizator tego przedsięwzięcia, Polska Akademia Nauk, chce, aby do stołu zasiedli przedstawiciele władzy politycznej, sądowniczej, samorządów prawniczych, środowisk naukowych i organizacji pozarządowych. Lista zaproszonych jest długa i obejmuje ponad 30 osób, m.in. prezydenta Andrzeja Dudę, marszałek Sejmu Elżbietę Witek, marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego, premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Gowina, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę oraz rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara. Zaproszenie otrzymali również prezesi SN, NSA i TK oraz dziekani wydziałów prawa największych uniwersytetów i wybitni przedstawiciele nauki. – Chcemy być kanałem komunikacji pomiędzy dwoma – nazwijmy to – obozami. Taki model komunikacji już się sprawdzał w przeszłości, m.in. (w innej sprawie) w Międzynarodowej Radzie Oświęcimskiej – mówi „Rz" prof. Jerzy Duszyński, prezes PAN, główny organizator forum. Dodaje, że gdy narasta kryzys, musi istnieć platforma dialogu, w której uczestniczą osoby szanujące się i próbujące się porozumieć.

Forum nie będzie miało charakteru politycznego, ale naukowy i ekspercki. Pierwsze posiedzenie odbędzie się w piątek. Przedstawiciele władzy politycznej mają przedstawić swoje stanowiska, wskazać ekspertów prawnych, którzy w dyskusji roboczej pracowaliby nad kompromisem w spornych kwestiach.

Dotychczas udział w przedsięwzięciu potwierdziły 22 osoby, nikt nie odmówił. A jeśli chodzi o stronę instytucjonalną? – Jest kilka potwierdzeń. Myślę, że ostatecznie 31 stycznia o godz. 10 dowiemy się, kto weźmie udział w forum – odpowiada prezes PAN.

Co z prezydentem? – Andrzej Duda to jeszcze rozstrzygnie, ale wysoce prawdopodobny jest udział przedstawiciela Kancelarii Prezydenta – powiedział „Rz" minister Paweł Mucha.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA