fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Trybunał Konstytucyjny może się zabrać do pracy

Fotorzepa/Jerzy Dudek
Od wtorku 3 stycznia obowiązuje większa część przepisów o organizacji i trybie postępowania przed TK.

Trybunał ma komplet – 15 sędziów, a zaległe, merytoryczne wyroki zostały opublikowane. Może zabierać się do pracy, na razie jednak na wokandzie poza trzema rozprawami wyznaczonymi wcześniej na drugą dekadę stycznia nowych terminów nie ma.

Najważniejsze sprawy Trybunał będzie badał w pełnym składzie, liczącym co najmniej 11 sędziów. Należą do nich m.in.: wnioski prezydenta o zbadanie konstytucyjności ustawy przed jej podpisaniem; przepisy ustaw uznane za szczególnie zawiłe przez prezesa TK bądź skład orzekający wyznaczony do danej sprawy, ale także te, które wiążą się z nakładami finansowymi nieprzewidzianymi w budżecie. Pełnego składu wymagają też sprawy, w których TK zamierza odstąpić od poglądu prawnego wyrażonego już w orzeczeniu wydanym w takim składzie.

Inne ustawy Trybunał będzie kontrolował w składzie pięciu sędziów, a akty niższej rangi w trzyosobowym. Sędziów do konkretnych składów, w tym przewodniczącego i sędziego sprawozdawcę, wyznaczać będzie prezes TK, uwzględniając rodzaj, liczbę oraz kolejność wpływu spraw. Prezes może od tej zasady jednak odstąpić. Głosowanie odbywać się będzie zwykłą większością, z tym że w sądach nie ma głosów wstrzymujących się. TK będzie podawał stosunek głosów za i przeciw.

Zasadą będzie jawna rozprawa. Nie może być wyznaczona wcześniej niż na 30 dni przed zawiadomieniem stron. Prezes TK może skrócić ten termin o połowę, jeśli inicjujący postępowanie się nie sprzeciwi.

W ustawie uwzględniono zalecenie zespołu ekspertów powołanego przez marszałka Sejmu po interwencji Komisji Weneckiej.

– Nie mieliśmy złudzeń, że posłowie przyjmą wszystkie nasze propozycje, ale część wykorzystali i nasza praca nie poszła na marne – mów „Rz" prof. Jan Majchrowski, koordynator tego zespołu.

podstawa prawna: ustawa o organizacji i trybie postępowania przed TK DzU z 19 grudnia 2016 r., poz. 2074

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA