fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Kielce: Bogdan Wenta zakazał Marszu Równości. Adam Bodnar zaskarżył decyzję

tv.rp.pl
RPO zaskarżył do sądu decyzję prezydenta Kielc. Bogdan Wenta zakazał Marszu Równości, twierdząc że może on zagrażać życiu lub zdrowiu

Prezydent Kielc poinformował, że z powodów bezpieczeństwa wydał decyzję odmowną w sprawie organizacji parady równości w tym mieście.

Bogdan Wenta zwrócił uwagę, że w czasie, w którym planowana była parada równości, w Kielcach odbywają się inne wydarzenia, między innymi Festiwal Harcerski. - Będziemy mieli gości spoza Kielc. Istnieje obawa napiętej atmosfery między uczestnikami marszu a kontrmanifestacjami. Jeśli komuś stanie się krzywda, kto będzie ponosił odpowiedzialność? Emocje będą górowały, a nie pragmatyzm - tłumaczył.

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Sądu Okręgowego w Kielcach, wnosząc o uchylenie decyzji prezydenta.  

Zdaniem RPO doszło do naruszenia art. 14 pkt 2 Prawa o zgromadzeniach poprzez bezpodstawne przyjęcie, że czas i miejsce zgromadzenia oraz fakt organizacji w tym samym dniu innych zgromadzeń grup reprezentujących różniące się przekonania społeczno-polityczne oraz Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej są wystarczającą podstawą do zakazu zgromadzenia ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia albo mienia w znacznych rozmiarach.

Bodnar zarzuca również naruszenie art. 57 w związku z art. 32 ust. 1 Konstytucji RP oraz art. 11 ust. 1 i 2 i art. 14 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności poprzez nieuzasadnione i nieproporcjonalne naruszenie prawa do wolności zgromadzeń.

Sąd Okręgowy w Kielcach ma 24 godzin na rozpoznanie odwołania. Istnieje możliwość odwołania się od decyzji. Sąd apelacyjny będzie miał również 24 godziny na rozpoznanie sprawy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA