fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo dyscyplinarne

RPO: Izba Dyscyplinarna SN nie może rozpoznać wniosku ws. sędzi Morawiec

Beata Morawiec
materiały prasowe
Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, ze wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu sędzi Beaty Morawiec może być formą represji za jej oceny ostatnich zmian w sądownictwie. Ponadto wskazuje, że Izba Dyscyplinarna SN nie może rozpoznać wniosku, bo jest zawieszona przez TSUE.

Rzecznik przypomniał także, że sędzia wygrała w I instancji proces o ochronę dóbr osobistych wytoczony Ministrowi Sprawiedliwości. - Powstaje zatem obawa o nadużywanie pozycji ministra oraz pośredni lub bezpośredni wpływ na podległych mu prokuratorów, w celu dyskredytacji przeciwnika procesowego Prokuratora Generalnego - pisze RPO.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się w tej sprawie do prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego i przedstawił mu swoje uwagi w sprawie sędzi. Uważa, ze postawienie zarzutów korupcji sędzi Morawiec oraz wystąpienie o uchylenie immunitetu jest wątpliwe.

Zdaniem rzecznika powstaje obawa, że postępowanie prokuratury może prowadzić do ograniczania wolności słowa sędzi, naruszenia jej dobrego imienia, co w sposób niedopuszczalny ingeruje w sferę niezawisłości, narusza immunitet sędziego i prowadzi do naruszenia tajemnicy narady sędziowskiej. Ponadto uważa, że działania śledczych naruszają prawo sędzi Morawiec do rzetelnego procesu przed niezawisłym i bezstronnym sądem ustanowionym zgodnie z prawem.

Przypomnijmy, że Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wystąpił wnioskiem o zgodę na pociągnięcie sędzi Beaty Morawiec do odpowiedzialności karnej.

Prokuratura Krajowa twierdzi, że "sędzia Beata M. przyjęła wynagrodzenie za pracę na rzecz Sądu Apelacyjnego w Krakowie, której nie wykonała i nie miała wykonać". Chodziło o przygotowanie opracowania „Windykacja należności sądowych w aspekcie wydziału karnego" - umowa w tej sprawie zdaniem śledczych miała charakter fikcyjny i służyła ukryciu wyprowadzenia środków Skarbu Państwa.

Drugi zarzut dotyczy naruszenia uprawnień jako funkcjonariusza publicznego i przyjęcia korzyści majątkowej (telefonu komórkowego) w związku z korzystnym dla oskarżonego wyrokiem, który wydał skład orzekający pod przewodnictwem sędzi Beaty Morawiec.

Źródło: RPO
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA