fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rzecz o Zdrowiu

Polska żywność funkcjonalna

AdobeStock
Na Podkarpaciu ruszy produkcja żywności funkcjonalnej. Inwestycja firmy Olimp Labs możliwa jest m.in. dzięki dofinansowaniu w wysokości 60 mln złotych, które firma farmaceutyczna otrzymała z programu operacyjnego Inteligentny Rozwój. Cała inwestycja warta jest 200 mln zł.

Żywność funkcjonalna to taka, która ma dodatkowe właściwości poza właściwą dla niej funkcją odżywczą. Są one związane np. z zapobieganiem osteoporozie, chorobom nowotworowym czy układu krążenia. Produkcja tego typu produktów jest obecnie na świecie niezwykle popularna.

 

Według analityków szacunkowa wartość światowego rynku to ponad 11,5 miliardów dolarów.

Aby wyroby spożywcze mogły być nazwane żywnością funkcjonalną powinny spełniać ściśle określone kryteria. Przede wszystkim musi posiadać ona udowodniony korzystny wpływ na przynajmniej jedną funkcję organizmu oraz przypominać postacią żywność konwencjonalną. - Produkcja żywności funkcjonalnej, która ma prozdrowotne oddziaływanie na ludzki organizm to duże wyzwanie i jednocześnie ogromny potencjał w zakresie jej użyteczności. Nowoczesne techniki laboratoryjne pozwolą nam zbadać realny wpływ naszych innowacyjnych wyrobów na człowieka. Dzięki temu już w fazie pilotażowej będziemy mogli ocenić skuteczność działania i weryfikację nowatorskich rozwiązań zastosowanych w wytworzonym produkcie – tłumaczy dr Barbara Wielgos, dyrektor Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Olimp Labs, w której jako jedynej w Polsce produkuje suplementy diety w standardzie farmaceutycznym.

W należących do firmy laboratoriów wykorzystywana jest najnowsza aparatura laboratoryjna, w tym jedyny w Polsce i jeden z dziewięciu na świecie sztucznych układów pokarmowych, pozwalający na niezwykle precyzyjne określenie tego jak różne produkty żywnościowe, suplementy diety czy leki wzajemnie wpływają na swoje przyswajanie oraz na skład mikrobioty w jelitach. Z kolei powstająca w ramach tego projektu nowa linia produkcyjna pozwoli na tworzenie wyrobów, które zawierają żywe kultury bakterii probiotycznych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA