fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Rzecznik rządu o 17 września: Nie fałszować historii

Bundesarchiv, Bild 101I-121-0008-25 / Ehlert, Max / CC-BY-SA 3.0 [CC BY-SA 3.0 de (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en)]
Rzecznik rządu Piotr Müller w 80. rocznicę sowieckiej napaści na II RP z 17 września 1939 roku podkreślił na antenie Polskiego Radia, że "fałszowanie historii w imię udawanych, poprawnych relacji to bardzo zła polityka". - My na taką politykę nigdy się godzić nie będziemy - dodał komentując wypowiedzi szefa administracji prezydenta Rosji Siergieja Iwanowa.

Iwanow mówił m.in. że "twierdzenia o tym, że ZSRR jesienią 1939 roku okupował Polskę, są niezgodne z faktami historycznymi". Wcześniej w Rosji pojawiały się wypowiedzi, że pakt Ribbentrop-Mołotow, który był podstawą do agresji ZSRR na Polskę w 1939 roku w rzeczywistości był dla sowieckiej Rosji "paktem obronnym".

Rzecznik rządu odnosząc się do takich wypowiedzi stwierdził, że Polacy "wiedzą jak było naprawdę". - Był to sojusz dwóch mocarstw, które napadły na nasz kraj i inne kraje. Trzeba o tym odważnie i wprost mówić - podkreślał.

Müller zwrócił uwagę, że mówiąc o wydarzeniach z września 1939 roku należy przypominać, iż "to nie była tylko niemiecka agresja, ale również (ustalona wcześniej z Adolfem Hitlerem) decyzja o wejściu Związku Radzieckiego 17 września".

- Pakt Ribbentrop-Mołotow powinien się nazywać w głównej mierze paktem Hitler-Stalin, bo to był de facto pakt tych dwóch przywódców - zaznaczył rzecznik rządu.

Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA