fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Rekonstrukcja zaplecza

Wybory do Parlamentu Europejskiego wymusiły przetasowania w Sejmie, Senacie oraz w rządzie. Na zdjęciu nowi ministrowie: Jacek Sasin, Marek Zagórski, Elżbieta Witek, prezydent Andrzej Duda, Bożena Borys-Szopa, Dariusz Piontkowski, Michał Dworczyk, Michał Woś
PAP
Po zmianach ministrów zaczęły się wymiany wiceministrów w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego. Nowego szefa będzie też miała komisja weryfikacyjna.

Zmiany na stanowiskach wiceministerialnych były zapowiadane już w weekend przed właściwą rekonstrukcją rządu. Ogólnych celów jest kilka. Jak tłumaczą nam politycy PiS, jednym z nich jest eksponowanie polityków młodego pokolenia, co ma mieć też pozytywny wpływ na jesienną kampanię wyborczą. – Potrzebujemy ludzi, którzy przynajmniej częściowo uzupełnią wyborcze lokomotywy odprawione do Brukseli – mówi nam jeden z polityków w klubie PiS. Inne cele, podobnie jak w samej rekonstrukcji, to wymogi utrzymania wewnętrznego status quo między różnymi frakcjami.

Kto następcą Jakiego?

Rekonstrukcja ministrów przypomina model wypracowany przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz premiera Mateusza Morawieckiego przy zmianach na stanowiskach ministrów. Jak wynika z naszych rozmów, w kolejce są trzy-cztery dalsze nominacje, np. w Ministerstwie Sportu. Nie jest też wykluczone, że poza tymi zmianami nowo powołani ministrowie – jak np. Elżbieta Witek w MSWiA – będą modyfikować grono swoich najbliższych współpracowników.

Dowiedz się więcej: Witold Bańka zaczyna wielką grę

Jeden z bliskich współpracowników ministra Ziobry, dr Marcin Romanowski został powołany na stanowisko wiceministra. Będzie odpowiadał za informatyzację i cyberbezpieczeństwo. Nie ma jeszcze oficjalnych informacji, kto zastąpi Patryka Jakiego na stanowisku szefa komisji weryfikacyjnej. Faworytem do objęcia tej funkcji był wiceszef komisji Sebastian Kaleta. Ale jak wynika z naszych rozmów, to PiS chciałoby przejąć kontrolę nad komisją przy okazji nowego rozdania. W grze poza Kaletą pojawiało się nazwisko Pawła Lisieckiego z PiS. Prace komisji weryfikacyjnej nadal się toczą, chociaż przesłuchania i decyzje przyciągają dużo mniejszą uwagę niż na jej starcie. Decyzja o tym, czy stanowisko obejmie Kaleta, może zapaść w ciągu najbliższych godzin. Jej wynik powie o wewnętrznym układzie sił na linii Ziobro–PiS.

Trzęsienie geologiczne

Duże echo w środę wywołała za to informacja o odwołaniu głównego geologa kraju i wiceministra środowiska prof. Mariusza Oriona Jędryska, krytykowanego m.in. za opóźnienia w wydawaniu koncesji na surowce. Orion Jędrysek był po ubiegłorocznych zmianach w rządzie jednym z ostatnich tak silnych sojuszników ojca Tadeusza Rydzyka w rządzie.

Więcej: Niezatapialny Orion Jędrysek został odwołany

Inne zmiany powodują dużo mniejszy rozgłos, ale pokazują za to kierunek, na który stawia Zjednoczona Prawica. Marcin Ociepa z Porozumienia awansował na sekretarza stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, wcześniej był podsekretarzem stanu. Waldemar Buda z PiS (jeden z polityków młodego pokolenia w partii) został wiceministrem w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, podobnie jak Anna Gembicka, wcześniej sekretarz w Kancelarii Premiera.

Uzupełnienia

Wybory do Parlamentu Europejskiego wymusiły też przetasowania personalne w Sejmie i Senacie. Nowym wicemarszałkiem Senatu zostanie najpewniej senator Marek Pęk z Krakowa. – To wzmocnienie pozycji szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego, który pochodzi z Krakowa – twierdzi nasz rozmówca. Tak samo – jako wzmocnienie grupy osób związanych z Terleckim – odbierana jest prawdopodobna kandydatura Małgorzaty Gosiewskiej na wicemarszałka Sejmu. Zastąpi na tym miejscu Beatę Mazurek. Do zmiany dojdzie na kolejnym posiedzeniu Sejmu w dniach 12–14 czerwca.

Po tych wszystkich zmianach ostatnie nieobsadzone stanowisko to rzecznika PiS, który koordynuje wewnętrznie np. strategię medialną i decyduje o tym, kto reprezentuje partię w mediach. Tu cały czas pojawia się nazwisko jednego z najbliższych współpracowników prezesa, czyli Radosława Fogla. Ale oficjalnych informacji jeszcze nie ma. Ta nominacja zamknęłaby cykl zmian w PiS i całym obozie rządzącym.

Kolejny etap to przygotowanie programu i przymiarki do układania list. W najbliższym czasie mamy poznać szczegóły kongresu programowego PiS, o którym jako pierwsza pisała „Rzeczpospolita". Być może odbędzie się w Katowicach.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA