fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Nie ma zgody na sztandary dla WOT. Duda nie podpisał wniosków

Fotorzepa/Marian Zubrzycki
Prezydent Andrzej Duda nie podpisał wniosków szefa MON o nadanie sztandarów wojskowych trzem pierwszym brygadom Obrony Terytorialnej - pisze Onet.pl. Dlatego brygady WOT przysięgały na sztandary historyczne, które nadał im szef MON.

Wnioski o nadanie sztandarów brygadom OT w Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie wpłynęły do kancelarii Prezydenta wiosną tego roku. Szefowi MON zależało, aby przysięga, która miała się odbyć w maju, odbyła się już na ostateczne sztandary. Jak pisze Onet.pl, ośrodek prezydencki uznał wówczas, że brygady nie uzyskały zdolności bojowej.

Z powodu niewydania zgody na nadanie sztandarów, minister Antoni Macierewicz podpisał decyzję zmieniającą ceremoniał wojskowy. Dzięki temu brygady WOT przysięgały na sztandary Armii Krajowej.

Zdaniem komentujących to dla Onet.pl oficerów, było to tworzenie aktu prawnego na potrzeby jednej uroczystości.

Wystarczyło złożyć przysięgę na sztandar jednej z jednostek wojskowych, gdzie uroczystości się odbywały bądź na sztandar Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego - mówi były dowódca Garnizonu Warszawa gen. Wiesław Grudziński.

 Z kolei były dowódca Wojsk Lądowych i były wiceminister obrony gen. Waldemar Skrzypczak zauważa, że co prawda sztandary historyczne zawsze towarzyszyły ceremonii przysięgi, ale nigdy na nie nie przysięgano.

- To, co się stało, to złamanie dotychczasowych, również z okresu II RP, zasad tradycji wojskowej - mówi gen. Skrzypczak.

Decyzji o nadaniu brygadom WOT sztandarów prezydent nie podjął do tej pory. Zwleka, aż udowodnią swoją wartość i przygotowanie podczas ćwiczeń zgrywających.

Rzecznik WOT ppłk Marek Pietrzak powiedział Onetowi.pl, że "sprawa jest procedowana".

Jak zaznacza portal, brygady WOT znajdują się pod szczególną pieczą ministra obrony, co oznacza m.in. przeznaczenie na ich tworzenie i utrzymanie 1096,9 mln zł. choć kwota ta pierwotnie miała być o połowę mniejsza.

Więcej na Onet.pl

Źródło: Onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA