fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

USA zastępują ludzi robotami. Problem milionów bezrobotnych

AFP
Ekscentryczny milioner Andrew Yang zauważa, że pandemia koronawirusa przyspieszyła rozwój automatyzacji i zastosowanie robotów w największej gospodarce świata. Stanowi to problem dla milionów Amerykanów, którzy stracili pracę z powodu pandemii.

W celu zminimalizowania kontaktów międzyludzkich wiele firm w USA zdecydowało się wdrożyć do pracy roboty w czasie pandemii. Postęp automatyzacji widać m.in. w sklepach spożywczych, fabrykach i zakładach mięsnych.

- W ciągu 10 tygodni może dostrzec zmianę, która normalnie zajęłaby 10 lat - powiedział wywiadzie dla CNN Andrew Yang, były kandydat Demokratów na prezydenta.

Zakłady mięsne, które były jednym z wczesnych ognisk pandemii w Stanach Zjednoczonych przyspieszyły strategię zastępowania ludzi robotami. Z kolei sieć burgerowni White Castle testuje robota, który zajmuje się smażeniem mięsa.

Jedną z głównych zalet maszyn jest ich szybkość. Firma MIT zaprojektowała robota, który jest w stanie zdezynfekować podłogę w magazynie o powierzchni 4000 metrów kwadratowych w zaledwie pół godziny.

Ryzyko przyspieszonej automatyzacji zwiększa wyzwania stojące przed rządem USA w czasie, gdy miliony Amerykanów straciło pracę z powodu pandemii. Przypomnijmy, że w kwietniu stopa bezrobocia wzrosła do 14,7 proc. Stopa bezrobocia, mimo iż spadła z rekordowych 14,7 proc. w kwietniu do 11,1 proc. w czerwcu, nadal była wyższa niż w najgorszym okresie kryzysu finansowego 2007–2009.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA